MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym

10 października 2002

Sejm skierował projekt noweli ustawy o podatku rolnym do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Rolnictwa. W czasie środowej debaty projekt poparły niemal wszystkie kluby i koła poselskie. Zgłoszono jednak poprawki.

W czasie drugiego czytania za przyjęciem projektu opowiedzieli się posłowie SLD, Samoobrony, PiS, PSL, LPR i UP. Podkreślali przy tym, że jest on faktyczną odpowiedzią rządu na postulaty społeczne oraz spełnia cel, jakim jest obniżenie podatków rolnych. 

Poseł Piotr Krutul (LPR) podkreślił, że nowelizacja idzie w dobrym kierunku. Zwrócił jednak uwagę na negatywne skutki projektowanej ustawy. Jego zdaniem, dochody gmin będą mniejsze z tytułu podatku rolnego o 175 mln zł. 

Krutul zgłosił poprawkę by kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodziłaby na jego następcę, jeśli gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów (m.in. w drodze dziedziczenia). 

Opowiadając się za przyjęciem projektowanej nowelizacji Andrzej Lepper (Samoobrona) skrytykował rząd.  Jesteśmy oburzeni tym, co robi rząd - że nie wprowadza podatku dochodowego – powiedział. Według niego rolnicy chętnie zapłaciliby taki podatek, choć "dzisiaj ich dochody w stosunku do innych grup społecznych mają się tak jak 100 do 35 czy 40". Zdaniem Leppera, rząd powinien dopłacać rolnikom, aby przynajmniej wyrównać te straty. 

Projekt skrytykowała Platforma Obywatelska. W opinii Jana Tomaki, największe wątpliwości budzi sprawa skutków finansowych budżetów samorządowych – głównie gmin małych, wiejskich – jakie wprowadzi nowelizowana ustawa. 

W myśl rządowych propozycji, podatkiem rolnym objęte zostaną wszystkie grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych.

Oznacza to obłożenie podatkiem rolnym gospodarstw jednohektarowych, które teraz są opodatkowane podatkiem od nieruchomości, czyli według wyższych stawek niż przewiduje to obowiązująca ustawa o podatku rolnym.

Projekt ustawy przewiduje też zmianę definicji gospodarstwa rolnego. Zmiana ta polega na zaliczeniu do jego powierzchni gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych. W projekcie ustawy zaproponowano też rozszerzenie zakresu zwolnień od podatku dla gruntów położonych np. przy wałach przeciwpowodziowych.

W Sejmie trwają również prace na poselskim projektem ustawy o podatku rolnym. Poselskie propozycje zmierzają m.in. do zwolnienia z podatku gruntów zadrzewionych i zakrzewionych klas V i VI.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę