Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prezes NBP wzywa do ratowania polskich finansów

21 lipca 2004

Zdrowe finanse państwa, stabilny system bankowy, wystarczające rezerwy walutowe - to najważniejsze działania Narodowego Banku Polskiego, które mają sprawić, by pieniądz cieszył się zaufaniem ludzi - powiedział prezes Banku Centralnego prof. Leszek Balcerowicz, przedstawiając w Sejmie sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności NBP.

Leszek Balcerowicz mówił posłom o konieczności utrzymania niskiej inflacji. Jak podkreślił, korzystają na tym wszyscy obywatele, szczególnie ci biedniejsi. Można też przewidywać kształtowanie się cen. Jeżeli udaje się utrzymać niską inflację przez dłuższy czas, zyskuje się psychologiczną premię wiarygodności - stwiedził Leszek Balcerowicz. Dodał, że ludzie oczekują, iż także w przyszłości ceny będą stabilne. Szef NBP przekonywał, że dzięki temu przejściowy wzrost cen niektórych dóbr, takich jak ropa naftowa, w mniejszym stopniu przenosi się na inne ceny.

Prezes Balcerowicz mówił też o tym, że finanse publiczne w naszym kraju powinny stać się obiektem szczególnej troski. Podkreślił, że nie można dopuścić do powiększania się deficytu budżetowego. Choroba finansów publicznych nie tylko utrudnia walkę z inflacją, ale także na inne sposoby szkodzi rozwojowi gospodarki - stwierdził prezes NBP podkreślając, że w skrajnym przypadku państwo wchodzi w pułapkę zadłużenia. Spotkało to Polskę w latach 70-tych. Wówczas spada produkcja, a bezrobocie gwałtownie rośnie - przekonywał Balcerowicz.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę