Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pracodawcy krytykują propozycje MF

4 czerwca 2003

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowej ustawy o VAT zawiera niejasne i niekorzystne dla podatników przepisy – twierdzi Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych.

PKPP wyraża zaniepokojenie narzuceniem podatnikom prowadzącym handel z firmami z innych państw UE dodatkowych obowiązków, które przekraczają wymogi unijne. W szczególności dotyczy to utworzenia nowego rejestru podatników VAT-UE oraz kaucji gwarancyjnej. Polskie przedsiębiorstwa najintensywniej handlują właśnie z państwami UE. Regulacje utrudniające ich działalność szkodzą interesom całej naszej gospodarki, uderzając zwłaszcza w firmy mniejsze i prowadzące handel przygraniczny – uważają pracodawcy prywatni. Dlatego domagają się wykreślenia z projektu art. 51 i 52 lub znacznego ograniczenia zakresu ich stosowania.

PKPP niepokoją również niekorzystne zmiany w zakresie obniżania podatku należnego. Z przepisu art. 41 ust. 5 pkt 1 projektu wynika, że odliczyć naliczony podatek od towarów i usług będzie można tylko w jednym miesiącu. Jest to nieuzasadnione ograniczenie praw podatnika w porównaniu z obecnie obowiązującymi dwoma miesiącami – twierdzi Konfederacja.

Według PKPP, zasadę neutralności opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla jego podatników narusza również przejęte z obowiązującej ustawy uregulowanie terminu odliczania podatku z tytułu importu usług. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 5 pkt 2 projektu obniżenie kwoty podatku należnego w przypadku importu usług następuje „w rozliczeniu za okres następujący po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług”. Regulacja ta może w wielu sytuacjach stanowić zagrożenie dla płynności finansowej podatników – obawiają się pracodawcy prywatni.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę