MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Polacy chcą euro

17 września 2003

Ponad 60 procent Polaków bez żalu pożegnałoby złotówkę, aby przyjąć euro. Europejski pieniądz kojarzy nam się ze stabilnością i dobrobytem. Wejście Polski do strefy euro – zdaniem Leszka Balcerowicza – zależy jednak wyłącznie od tego jak szybko uda się uzdrowić finanse kraju. Dla Polaków nie jest najważniejsze, jakimi pieniędzmi płacą, ale ile mogą za nie kupić. 

W Polsce nie mówi się jeszcze głośno o wymianie złotówek. Ale okazuje się, że Polacy są dużo mniej przywiązani do rodzimej waluty niż na przykład Szwedzi, czy Brytyjczycy. Większość z nas uważa, że wspólna waluta to przede wszystkim wygoda – biznesmenom ułatwi interesy, a nam wszystkim – na przykład podróże.

Wymiana walut to nie lada kłopot nawet dla tych, którzy europejskie zwyczaje powinni mieć w jednym palcu. Raz pojechałem do Kopenhagi – wspomina przewodniczący Sejmowej Komisji Europejskiej, Józef Oleksy – i nawet nie pamiętałem, że Dania nie przystąpiła do strefy euro. Musiałem biegać do banku, żeby zapłacić rachunek w hotelu, bo nie przyjmowali euro. 

Polaków nie zniechęca to, że na początku mogliby mieć kłopoty z przeliczaniem złotówek na euro. W wielu krajach europy ceny w sklepach nadal podawane są i w euro, i w walucie narodowej. Do zmian jesteśmy przyzwyczajeni. Ostatni raz pieniądze wymienialiśmy osiem lat temu. Z powodu denominacji na nowych banknotach znalazły się nominały pozbawione czterech zer.

Dla Polaków nie jest najważniejsze, jakimi pieniędzmi płacą, ale ile mogą za nie kupić. Na pytanie, czy chcemy euro – będziemy musieli odpowiedzieć najwcześniej w 2006 roku. Wejście Polski do strefy euro zależy od spełnienia fiskalnych warunków związanych z obniżeniem deficytu budżetowego i niepowiększaniem długu publicznego – przypomina prezes Narodowego Banku Polskiego, Leszek Balcerowicz.. Przyjęcie euro zależy wyłącznie od tego jak szybko uda się uzdrowić finanse kraju – powiedział w poniedziałek dziennikarzom.


POWIĄZANE

Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna Polska jest jedn...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę