Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2004 r. przedsiębiorca zakładający firmę będzie mógł przy jednym okienku – w gminie lub sądzie – złożyć 3 wnioski: o rejestrację, o nadanie numeru statystycznego oraz o nadanie identyfikatora podatkowego.
Jest to długo oczekiwana przez przedsiębiorców propozycja uproszczenia procedur związanych z zakładaniem firm i legalizacją działalności gospodarczej. A jest ona wyjątkowo zagmatwana, czasochłonna i kosztowna. Obecnie trzeba biegać od urzędu do urzędu, a wszędzie podawać zwykle te same dane.
To bardzo kłopotliwe, zwłaszcza dla osób zamieszkujących daleko od urzędów statystycznych czy skarbowych. Propozycja zmierza do tego, aby przedsiębiorca mógł złożyć trzy wnioski (rejestracja, REGON, NIP) w miejscu pierwszego zgłoszenia. Dla osób fizycznych podejmujących działalność gospodarczą miejscem pierwszego zgłoszenia pozostaje gmina.
Tym samym ostatecznie upada, przewidziana w obowiązujących przepisach, koncepcja sądowej rejestracji wszystkich przedsiębiorców. Krajowy Rejestr Sądowy (26 wydziałów na terenie kraju) będzie więc „miejscem pierwszego zgłoszenia” dla wszystkich spółek prawa handlowego, przedsiębiorstw państwowych i zagranicznych, spółdzielni, fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą itd.
Procedura rejestrowa w KRS także ma ulec uproszczeniu. Sądy będą miały obowiązek rozpoznania sprawy w krótkim, bo zaledwie 14-dniowym terminie, a w przypadku konieczności wezwania do usunięcia braków – będą miały kolejnych 7 dni.
W regulaminach wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych wprowadza się zapis, że wnioski rejestrowe mają być rozpatrywane w kolejności ich wpływu i zarejestrowania. Oznacza to, że prezesi sądów i przewodniczący wydziałów KRS będą musieli dokonać nie lada sztuki, aby zdyscyplinować sędziów, referendarzy sądowych i urzędników administracji sądowej.
Rejestrację firmy, REGON i NIP będzie można więc załatwić w jednym miejscu (gmina lub sąd). Tutaj przedsiębiorca otrzyma też wszystkie informacje o kolejności i zasadności czynności, które trzeba wykonać, odpowiednie formularze (w tym także formularze, które trzeba zgłosić do inspektora pracy i inspektora sanitarnego) oraz pomoc w ich wypełnieniu. Niestety, aby założyć rachunek bankowy oraz wypełnić obowiązki związane z ubezpieczeniem społecznym, trzeba będzie się pofatygować do banku oraz właściwego oddziału ZUS. Ponadto projekt wprowadza możliwość objęcia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą postępowaniem naprawczym, co pozwoli im przejść sanację finansową i przetrwać na rynku pomimo chwilowej niewypłacalności.
Projektowane zmiany będą kosztowały ok. 1 910 000 zł w skali roku. Były konsultowane z 11 organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców i kancelariami obsługującymi przedsiębiorców. Krajowa Izba Gospodarcza oraz Konfederacja Pracodawców Polskich oceniają te zmiany jako niewystarczające. Spodziewały się większego uproszczenia rejestracji i skrócenia czasu uzyskiwania niezbędnych identyfikatorów do 24 godzin.