Dochody uzyskane przez Polaków z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie określone przepisy unijne, będą zwolnione z PIT.
Regulacje te zawarte są w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem przystąpienia Polski do UE, czyli już 1 maja br.
Dlaczego zostaną wprowadzone te regulacje? Z informacji otrzymanych przez „GP” z Ministerstwa Finansów wynika, że Protokół dotyczący Przywilejów oraz Immunitetów Wspólnot Europejskich określa m.in. ich zakres w państwach członkowskich w sferze podatków bezpośrednich i pośrednich. Polska, jak każde państwo członkowskie, z chwilą przystąpienia do UE jest zobowiązana do stosowania przywilejów i immunitetów objętych tym protokołem. Przewiduje on m.in., że każde państwo członkowskie UE musi zwolnić z opodatkowania dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w tym państwie, a uzyskują dochody z pracy w charakterze urzędnika lub innego członka personelu instytucji UE lub Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Opodatkowanie takich dochodów następuje zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Rady nr 260/68 z 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich oraz Rozporządzenia Rady nr 259/68 z 29 lutego 1968 r. ustanawiającego regulamin pracowniczy i warunki zatrudnienia określonych pracowników Wspólnot Europejskich.
Dochody uzyskane przez Polaków z instytucji UE i EBI będą objęte wyłącznie podatkiem pobieranym na rzecz Wspólnot Europejskich. Jest to uzasadnione faktem, że wynagrodzenia te wypłacane są ze źródeł pochodzących spoza państwa członkowskiego i nie stanowią obciążenia budżetu państwa członkowskiego. Ponadto wpływy z tytułu tego podatku są wykazywane w budżecie Wspólnot jako ich przychody.