Dzisiaj rozpoczęło się 4 -dniowe posiedzenie Sejmu, najdłuższe w tym roku i zarazem ostatnie przed wakacyjną przerwą. Program obrad jest bardzo napięty.
Posłowie wysłuchają sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu wraz z analizą Najwyższej Izby Kontroli. NIK pozytywnie zaopiniowała udzielenie absolutorium Radzie Ministrów za 2001 r. mimo wykazanych nieprawidłowości w wykonaniu budżetu za ten okres. Komisja Finansów Publicznych przyjęła, że przyczyną trudności w realizacji budżetu w 2001 r. były błędy planistyczne, popełnione przy prognozowaniu dochodów podatkowych oraz przyjęcie założenia o utrzymywaniu się pozytywnych tendencji w gospodarce.
Szef NBP Leszek Balcerowicz ma przedstawić w Sejmie sprawozdanie z działalności Banku w 2001 r. Podobne sprawozdanie przedstawi posłom prezes Najwyższej Izby Kontroli. Sejm wysłucha informacji o pracach Konwentu Europejskiego, który zaczął działać 28 lutego i ma za zadanie przygotować reformę UE, aby mogła sprawnie funkcjonować po rozszerzeniu Unii. Polskę w Konwencie reprezentują minister ds. europejskich Danuta Huebner, szef sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy (SLD) i senator Edmund Wittbrodt (Blok Senat 2001).
Sejm ma się także zająć się m. in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom, położnym i technikom medycznym oraz o umarzaniu kredytów. Zapewne posłowie przegłosują poprawki Senatu do nowelizacji ordynacji wyborczej do samorządów, który głosami SLD, UP i Samoobrony zdecydował, że zarówno w wyborach samorządowych jak i w wyborach do Sejmu będzie obowiązywała metoda d'Hondta przeliczania głosów na mandaty korzystniejsza dla dużych ugrupowań.
Przypuszcza się, że jeszcze podczas tego posiedzenia w pierwszym czytaniu posłowie zapoznają się z pierwszymi projektami ustaw z antykryzysowego pakietu Grzegorza Kołodki, które przewidują umorzenie części zadłużenia firm znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz gwarancje kredytowe i ułatwienia podatkowe dla małych i dużych firm.
Życzymy owocnych obrad.