Sąd Najwyższy uznał, że Krajowa Rada Notarialna naruszyła prawo, umieszczając w swoim Kodeksie Etyki Zawodowej zapis uniemożliwiający stosowanie niższych opłat za usługi notarialne.
Sędziowie w całości podzielili argumenty prezesa UOKiK, który zarzucił samorządowi praktyki niezgodne z konkurencją. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał w 2002 roku, że Rada złamała prawo umieszczając w swym kodeksie zapis określający przyciąganie klientów poprzez proponowanie niższego wynagrodzenia za usługi notarialne "za przejaw nieuczciwej konkurencji". Na KRN nałożona została kara w wysokości 36 tysięcy złotych.
Rada wniosła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten, w wyroku z maja 2003 roku, nie dopatrzył się naruszenia prawa. We wniesionej do Sądu Najwyższego kasacji, UOKiK argumentował, że zapis ogranicza możliwość konkurowania notariuszy za pomocą wysokości opłat. Według niego, wprowadzenie zakazu pobierania niższego wynagrodzenia stanowiło zawarcie niedozwolonego - zgodnie z ustawą antymonopolową - porozumienia.
Sąd Najwyższy w całości uwzględnił argumenty prezesa Urzędu i przekazał sprawę Sądowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ponownego rozpatrzenia.