Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe zasady obliczania świadczeń z ZUS

30 marca 2004

Nowe zasady naliczania kapitału początkowego i zasady jego waloryzowania oraz usprawnienie orzecznictwa przyznawania rent - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

We wtorek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu nowej ustawy. Do Sejmu projekt trafił w grudniu 2003 r. Nowelizacja zawiera przede wszystkim rozstrzygnięcia, które zmierzają do racjonalizacji funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek w Warszawie wiceminister gospodarki i pracy Krzysztof Pater. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy orzecznictwa ZUS. Dziś jest ono jednoinstancyjne, a osoba, która nie zgadza się z decyzją lekarza-orzecznika ZUS, może od niej odwoływać się do sądu.

Nowe przepisy wprowadzają dwuinstancyjność tego orzecznictwa. Pierwszą instancję będzie stanowił, jak dziś, lekarz-orzecznik. Druga instancja będzie miała charakter komisyjny. Od decyzji komisji orzeczniczej zainteresowany będzie mógł się odwołać do sądu, który zbada prawidłowość wydania orzeczenia. Od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje, jak obecnie, odwołanie do sądu wyższej instancji.

Nowelizacja wprowadza także nowe zasady obliczania kapitału początkowego (czyli kwoty składek wpłaconych do ZUS do końca 1998 r., czyli do momentu wprowadzenia reformy emerytalnej). Projektowane zmiany dotyczą przede wszystkim osób, które do końca 1998 r. były na urlopach wychowawczych i równocześnie miały bardzo krótki okres ubezpieczeniowy. Nowe przepisy czas urlopu wychowawczego wliczają do kapitału początkowego. Ustawa zawiera również zapisy poprawiające zasady wyliczania kapitału początkowego dla osób urodzonych przed 1968 r., które nie uzyskały 10-letniego okresu ubezpieczeniowego z tytułu pracy, bo studiowały. Teraz osobom tym do kapitału początkowego zostaną wliczone także lata studiów wyższych.

Ustawa zmieni również i uprości procedurę waloryzowania kapitału początkowego - zmianie ulegnie częstotliwość waloryzacji kont, na których zapisany będzie kapitał, z kwartalnej na roczną. Nowelizacja wprowadza także zabezpieczenie członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na wypadek, gdy ich składka nie trafi na konto w funduszu. Projektowane regulacje zakładają, że nawet jeśli pieniądze od płatnika składek (pracodawcy) nie wpłyną na konto w OFE (II filar), to w momencie przejścia jego właściciela na emeryturę, zostaną one zewidencjonowane na koncie w I filarze (FUS). To oznacza, że będą one uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury. Ustawa zawiera również zapisy ujednolicające warunki przyznania renty rodzinnej wdowom i wdowcom oraz wprowadza przepisy, które zmniejszą z 200 do 100 proc. podstawę do obliczania zasiłku chorobowego.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę