Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niskie stopy procentowe – czy nie ma powodów do obaw?

20 lipca 2015
Już od pół roku stopy procentowe pozostają na rekordowo niskim poziomie. Główna stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 1,5%. To dobra wiadomość nie tylko dla osób, które mają zaciągnięty kredyt w złotówkach, lecz także dla zamierzających go dopiero wziąć. Eksperci ostrzegają jednak, żeby uważać.

Dzięki niskiej stopie referencyjnej NBP niska jest też stawka WIBOR 3M, która odpowiada za oprocentowanie kredytów. Jeszcze w 2012 r. wynosiła ona ponad 5%, obecnie jest na poziomie 1,72%. Nic dziwnego, że dla wielu Polaków to idealny moment na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. „Z powodu niskiego poziomu stóp procentowych wzrosła nasza zdolność kredytowa, co pozwala na pożyczenie wyższej kwoty. Poza tym zmniejszyła się wysokość rat” – mówi serwisowi infoWire.pl Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus Doradcy Finansowi.

Jednak każdy kij ma dwa końce. „Powinniśmy pamiętać, że stopy procentowe nie będą niskie wiecznie. Prawdopodobieństwo, że wzrosną one w kolejnych latach, jest duże” – zaznacza ekspert. Wtedy osoby mające kredyt hipoteczny mogą się niemile zdziwić wysokością rat. Przykładowo: gdyby WIBOR 3M wzrósł do poziomu 5%, to mogłyby one zwiększyć się o 30–40%.

Eksperci finansowi podpowiadają, by przed zaciągnięciem kredytu zastanowić się, jak duże raty jesteśmy w stanie płacić przy ich ewentualnym wzroście. Warto też sprawdzić marżę pobieraną przez bank i przede wszystkim nie zadłużać się na maksymalną kwotę.

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę