Rząd przygotowuje zmiany w majątkowych stosunkach małżeńskich. Projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakłada umożliwienie małżonkom wyboru między trzema możliwościami: umowną wspólnością majątkową, rozdzielnością lub rozdzielnością z wyrównywaniem dorobków.
Zdaniem rządu zamiana obowiązującego ustroju ustawowego na inny nie jest niezbędna do zabezpieczenia i ochrony słusznych interesów małżonków. Projektowana nowelizacja utrzymuje zatem małżeńską wspólnotę majątkową jako ustrój podstawowy, jednocześnie jednak rozszerza zakres wyboru modelu umownego. Umożliwia małżonkom wybór między trzema możliwościami: umowną wspólnością majątkową, rozdzielnością lub rozdzielnością z wyrównywaniem dorobków.
W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków, jak i orzeczenie separacji powodowałoby rozdzielność majątkową z mocy prawa.
Dorobkiem każdego z małżonków byłby wzrost wartości jego majątku po zawarciu umowy majątkowej. Po ustaniu rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż drugiego, mógłby żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie prawa.
Zgodnie ze standardami europejskimi, uregulowane będzie korzystanie z mieszkań i przedmiotów urządzenia domowego, służących zaspokajaniu potrzeb rodziny. Nowelizacja zapewnia również godzenie różnych form prawnych podejmowanej przez małżonków działalności gospodarczej z zasadami wspólnoty majątkowej, m.in. chroni zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Zaproponowano nowe ujęcie problematyki zaspokojenia z majątku wspólnego wierzyciela, którego dłużnikiem jest jeden z małżonków. Polega ono na rozróżnieniu sytuacji, gdy zobowiązanie zostaje zaciągnięte za zgodą