W sejmowej Komisji Europejskiej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który kończy także dyskryminację cudzoziemców pragnących się ubezpieczyć jako rolnicy. Obecnie zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1993 r. nr 71, poz. 342 z późn. zm.) rolnikiem może być tylko obywatel Polski. Przed wejściem do UE zapis ten musi ulec zmianie.
Projekt zakłada także uszczelnienie systemu KRUS przez ograniczenie dostępności do niego osób, które jednocześnie prowadzą działalność rolniczą i gospodarczą. Planowane jest także zwiększenie składki dla rolników prowadzących własne firmy.
Jednocześnie osoby nieubezpieczone nie będą mogły otrzymywać jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej. Rolnicy ubezpieczeni w KRUS będą mieli wydłużony okres pobierania zasiłku chorobowego z dotychczasowych 180 do 540 dni. Nastąpi także rozszerzenie katalogu świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników o rolniczą rentę szkoleniową.
W przypadku dużej liczby wypadków w gospodarstwie rolnym wysokość składki zostanie zwiększona. Planowane jest także zwiększenie odpisów z funduszu składkowego na fundusz prewencji i rehabilitacji oraz na fundusz administracyjny – odpowiednio z 1 do 5 proc. oraz z 4,5 do 9 proc. Projekt uwzględnia także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 maja 2000 r., który zarzucił niezgodność z konstytucją art. 22 ust. 1 i 2 oraz art. 25 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Obecnie tylko pracownicy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty mają doliczany okres działalności kombatanckiej oraz czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim. Natomiast w przypadku rolników czas odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz okresy kombatanckie nie są uwzględniane przy ustalaniu wysokości części składkowej emerytury.