Wypłacaniem tzw. rent strukturalnych będzie się zajmować Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Takie porozumienie podpisali prezesi: KRUS - Jan Kopczyk i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Wojciech Pomajda - podało biuro informacji Agencji w czwartkowym komunikacie.
Po akcesji z UE, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji stanie się agencją płatniczą i gdyby nie podpisała porozumienia z KRUS, sama musiałaby zająć się wypłatą rent. Dzięki porozumieniu, Agencja delegowała na KRUS ten obowiązek.
Renty strukturalne mają być finansowane w ramach środków pochodzących z Unii Europejskiej i mają zachęcić polskich rolników w wieku przedemerytalnym do rezygnacji z prowadzenia działalności rolniczej. Rolnicy będą mogli otrzymywać takie renty przez 10 lat. Jej wysokość ma stanowić 210-440 proc. kwoty najniższej emerytury wypłacanej przez KRUS. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej KRUS renta strukturalna miałaby wynieść 828,95 zł.
System rent strukturalnych zostanie uruchomiony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich od dnia akcesji z Unią Europejską. Uczestnikiem tego programu mogą być rolnicy prowadzący gospodarstwa na własny rachunek, którzy ukończyli 55 lat, prowadzili działalność rolniczą przez co najmniej 10 lat przed złożeniem wniosku o uzyskanie renty strukturalnej i przez co najmniej 5 lat byli ubezpieczeni.