MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Kredyty na przedsięwzięcia w zakresie małej przedsiębiorczości na terenach wiejskich z dopłatami do odsetek ze ...

19 czerwca 2002

 

Przez małą przedsiębiorczość należy rozumieć wszelkie pozarolnicze inwestycyjne przedsięwzięcia gospodarcze (tj. z wyłączeniem działalności rolniczej w rozumieniu ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, art. 2, ust. 2) w dziedzinie produkcji lub usług, tworzące nowe, stałe miejsca pracy dla zarejestrowanych bezrobotnych, w wymiarze do 12 osób zatrudnionych na stałe w pełnym wymiarze czasu pracy, z wyłączeniem sklepów spożywczych, barów i restauracji, wszelkich form wyszynku napojów alkoholowych, finansowania regulacji stosunków własnościowych w zakresie nieruchomości oraz refundacji już poniesionych wydatków inwestycyjnych. W przypadku podmiotów już prowadzących działalność gospodarczą liczba zatrudnionych pracowników do prowadzenia tej działalności w chwili złożenia wniosku o kredyt nie może przekraczać łącznie 30 osób.

Cele podlegające kredytowaniu

Przedmiotem kredytowania mogą być nakłady inwestycyjne związane z uruchomieniem nowych lub rozwojem istniejących przedsięwzięć gospodarczych w zakresie małej przedsiębiorczości na terenach wiejskich lub w miastach do 15 tys.. mieszkańców, ze szczególną preferencją dla gmin uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, w tym zwłaszcza dla rejonów byłych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (ppgr), obejmujące:

  • zakup, budowę, rozbudowę, modernizację lub adaptację obiektów produkcyjno-usługowych,
  • wyposażenie inwestycyjne tych obiektów w maszyny, urządzenia i ręczne narzędzia pracy, w tym również w środki transportowe jednoznacznie związane z realizowanym przedsięwzięciem

Podmioty uprawnione do ubiegania się o kredyt

O kredyt mogą ubiegać się:

  • rolnicy i członkowie ich rodzin oraz inne osoby fizyczne zamieszkałe na obszarze objętym kredytowaniem,
  • osoby prawne (spółki prawa handlowego) i spółki prawa cywilnego działające na obszarze objętym kredytowaniem,
  • osoby fizyczne i osoby prawne spoza obszaru objętego kredytowaniem, ale tylko w przypadku, gdy inwestycja jest realizowana na terenie objętym kredytowaniem.

We wszystkich tych przypadkach rekrutacja nowych (dodatkowych) pracowników powinna być prowadzona - z wyjątkiem koniecznych specjalistów - z terenu objętego kredytowaniem.
O kredyt nie mogą ubiegać się jednostki państwowe ani spółdzielcze.

Warunki i zasady kredytowania

Kredyty mogą być udzielane do wysokości 70% wartości kosztorysowej zadania inwestycyjnego, a pozostałe 30% stanowią środki własne inwestora. Maksymalne jednostkowe kwoty kredytu nie mogą przekroczyć:

  • 30.000 zł na jedno miejsce pracy powstające w wyniku realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego,
  • 360.000 zł na jedno zadanie inwestycyjne.

Kredyty mogą być udzielane na okres do 5 lat wliczając w to okres karencji w spłacie kwoty kredytu nie przekraczający 1 roku. Łączne oprocentowanie kredytów wynosi 0,84 stopy redyskonta weksli NBP, z czego część odsetek pokrywana jest dopłatami ze środków Funduszu Pracy realizowanymi przez KUP lub jego następców prawnych. Wysokość dopłat KUP do oprocentowania - również zależna od poziomu podstawowych stóp procentowych NBP, wynikająca z formuł zdefiniowanych w regulaminie kredytowania - jest zróżnicowana w zależności od tego, czy nowe miejsca pracy dla bezrobotnych tworzone są w powiatach (gminach) uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym - Dz.U. Nr 110 z 1999 r. poz. 1264), czy też na innych terenach. Pozostała część odsetek płacona jest przez kredytobiorcę i wynosi (grudzień 2000 r.):

  • 5,56% rocznie, w przypadku kredytów udzielanych pracodawcom na utworzenie nowych miejsc pracy dla bezrobotnych w powiatach (gminach) uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym
  • 10,16% rocznie w przypadku kredytów udzielanych pracodawcom na utworzenie nowych miejsc pracy dla bezrobotnych w pozostałych powiatach (gminach)

W przypadku, gdy wniosek o kredyt składają osoby fizyczne lub prawne zamierzające utworzyć nowe miejsca pracy dla zarejestrowanych bezrobotnych będących byłymi pracownikami PGR bądź członkami ich rodzin, lub też mieszkańcami osiedli popegeerowskich, to mogą one ubiegać się o uzyskanie poręczenia/gwarancji tego kredytu przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP) według zasad i procedur stosowanych przez tę Agencję. Ponadto pracodawcy, którzy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej utworzą nowe miejsca pracy dla zarejestrowanych bezrobotnych, byłych pracowników PGR bądź najbliższych członków ich rodzin (tj. współmałżonków, wstępnych, zstępnych i ich współmałżonków oraz przysposobionych), mogą ubiegać się w oddziałach terenowych AWRSP o refundację przez AWRSP części kosztów wynagrodzenia zatrudnianych bezrobotnych według zasad i procedur stosowanych przez tę Agencję. Refundacja taka dotyczy części wynagrodzeń nie więcej niż 10 nowozatrudnionych bezrobotnych, może obejmować okres do 24 miesięcy od zawarcia umowy o refundacji i wynosi miesięcznie równowartość 50% kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski w sprawach poręczeń oraz refundacji części kosztów wynagrodzenia zainteresowani składają we właściwych terytorialnie oddziałach AWRSP.

Tryb udzielania kredytów

Podstawę udzielenia kredytu stanowi pisemny wniosek o kredyt złożony w banku kredytującym, tj. w oddziale BIG Bank Gdańskiego S.A. albo Kredyt Banku SA, według wzoru stosowanego przez bank, wraz z informacjami i dokumentami uzupełniającymi, niezbędnymi do podjęcia decyzji kredytowej, w tym również z zaświadczeniem rejonowego urzędu pracy, że kredytobiorca jest uprawniony do dofinansowania (dopłat) z tytułu zatrudnienia rejestrowanych bezrobotnych.

Druki wniosków kredytowych oraz regulaminy kredytowania dostępne są w banku kredytującym. Regulamin kredytowania można uzyskać również w siedzibie Funduszu. Wnioski kredytowe zweryfikowane i pozytywnie ocenione wraz z propozycją decyzji kredytowej przesyłane są przez banki kredytujące do Komisji Kredytowej Counterpart Fund, działającej przy Centrali BIG Banku Gdańskiego SA oraz Centrali Kredyt Banku S.A. w Warszawie. Wybrane i zaopiniowane przez Komisję wnioski kierowane są do banku kredytującego w celu zawarcia umowy i realizacji kredytów oraz terminowej windykacji wierzytelności kredytowych. Bank kredytujący w okresie realizacji kredytu nadzoruje terminowość realizacji inwestycji oraz rozpoczęcia działalności gospodarczej, a w okresie spłaty kredytu terminowość obsługi kredytu oraz osiągnięcie deklarowanego przyrostu zatrudnienia, który powinien nastąpić w okresie 60 dni od daty zrealizowania ostatniej transzy kredytu. Zatrudnienie przez inwestora mniejszej liczby osób, niż deklarowana we wniosku i w umowie kredytowej, z uwzględnieniem planowanego przyrostu, powoduje wypowiedzenie przez bank umowy kredytu w części odpowiadającej niedoborowi zatrudnienia, zgodnie z art. 75 ust. 1 i 2 ustawy z dn. 29.08.1997 Dz.U. 140 poz. 939 "Prawo Bankowe", niezależnie od innych możliwych sankcji przewidzianych w regulaminie kredytowania. W wypadku wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank kredytujący w całości lub części, z przyczyn wymienionych w regulaminie lub w umowie kredytowej, kredytobiorca zobowiązany jest zwrócić kwotę dopłat do odsetek kredytowych z Funduszu Pracy, realizowanych przez Krajowy Urząd Pracy (KUP) lub jego następców prawnych, odpowiednio do zakresu wypowiedzenia. Fakt zatrudnienia określonej liczby pracowników kredytobiorca jest zobowiązany potwierdzić przedkładając w banku miesięczne deklaracje rozliczeniowe składane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także stosowne potwierdzenie Powiatowego Urzędu Pracy.

 

Źródło: www.efrwp.com.pl

POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę