Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kredyty inwestycyjne klęskowe

19 czerwca 2002

Celem kredytu jest wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na obszarach dotkniętych klęską suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, huraganu, pożaru lub plagi gryzoni lub osuwisk ziemi.

Uruchomienie kredytów dla poszkodowanych następuje wyłącznie za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrażoną na wniosek właściwego wojewody zgłoszony w okresie 2 miesięcy od wystąpienia klęski. Wniosek wojewody zgłaszany jest pod warunkiem oszacowania w ciągu 30 dni od wystąpienia klęski, a w przypadku powodzi mającej miejsce w 2001 r. w ciągu 45 dni, od wystąpienia klęski.

O kredyt mogą ubiegać się podmioty będące właścicielami lub dzierżawiące w okresach wieloletnich gospodarstwa rolne lub działy specjalne produkcji rolnej.

Kredyt może zostać przeznaczony na:

  • odbudowę lub remonty kapitalne zniszczonych lub uszkodzonych budynków i budowli służących do produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych, a także budynków mieszkalnych,
  • zakup stada podstawowego inwentarza żywego,
  • zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego na odtworzenie sadu,
  • zakup w miejsce zniszczonych: ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych, a także samochodów ciężarowych, dostawczych lub specjalistycznych wyłącznie dla potrzeb związanych z produkcją w działach specjalnych produkcji rolnej.

O kredyt mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kwota kredytu nie może przekraczać wartości odtworzeniowej środków trwałych oszacowanej przez komisję powołaną przez wojewodę, nie więcej jednak niż 2 mln zł na przedsięwzięcie realizowane w gospodarstwie rolnym lub 4 mln zł na działy specjalne produkcji rolnej.

Udział środków własnych kredytobiorcy nie jest wymagany.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne. Obecnie oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę wynosi 3,00% w skali roku.

Okres kredytowania wynosi 8 lat, z wyjątkiem kredytu na zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, gdzie okres spłaty nie może być dłuższy niż 5 lat. Bank może zastosować karencję w spłacie kapitału do 2 lat, a w przypadku kredytu na zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego do 1 roku.

Procedura ubiegania się o kredyt:

  • pobranie przez poszkodowanego w Banku lub w Ośrodku Doradztwa Rolniczego formularza wniosku o kredyt (wzór wniosku określił Prezes Agencji),
  • uzyskanie pozytywnej opinii wojewody odnośnie zakresu i wysokości doznanych szkód, których oszacowania dokonuje komisja powołana przez wojewodę,
  • przygotowanie planu przedsięwzięcia,
  • uzyskanie pozytywnej opinii ODR właściwego dla miejsca wystąpienia szkody,
  • złożenie w Banku wniosku o kredyt wraz z planem przedsięwzięcia, pozytywnymi opiniami.
Źródło: www.arimr.gov.pl 

POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę