Kredyt może być przeznaczony na m.in. inwestycje dostosowujące gospodarstwa rybackie do wymagań przepisów o ochronie i kształtowaniu środowiska polegające na zakupie gruntów pod budowę osadników i oczyszczalni, zakupie, montażu i modernizacji urządzeń służących do poprawy jakości wód poprodukcyjnych, budowie osadników i oczyszczalni, zakupie urządzeń laboratoryjnych oraz monitorujących stan środowiska wodnego, modernizacji obiektów hodowlanych poprzez budowę, zakup i montaż urządzeń do poboru wody, jej recyrkulacji, napowietrzania, natleniania monitorowania ilości i jakości, poprawie stanu sanitarnego gospodarstw poprzez zakup, budowę, montaż urządzeń dezynfekcyjnych, zakup wyposażenia laboratoryjnego, modernizację wylęgarni i obiektów rybackich, rozwój produkcji materiału zarybieniowego ryb reofilnych, rzadkich i chronionych poprzez budowę, wyposażenie i modernizację wylęgarni i przechowalni ryb, zakup taboru pływającego i sprzętu połowowego, zakup urządzeń niezbędnych w gospodarce rybackiej, budowę i modernizację budowli towarzyszących, wykonanie melioracji rybackich.
Z kredytowania wyłączone są m.in. zakup maszyn, urządzeń, i narzędzi rolniczych, które były wyprodukowane wcześniej niż trzy lata przed datą zakupu.
O kredyt mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej będące: właścicielami gruntów pod wodami stojącymi, dzierżawcami gruntów pod wodami stojącymi, posiadaczami pozwoleń wodno prawnych na rybackie korzystanie z wód płynących, gospodarstwami rybackimi Skarbu Państwa zarządzającymi wodami.
Kwota kredytu nie może przekroczyć 80% wartości nakładów inwestycyjnych na przedsięwzięcie realizowane przez podmiot, nie więcej jednak niż 2 mln zł.
Okres kredytowania nie może przekroczyć 8 lat, w tym karencja w spłacie kapitału nie może być dłuższa niż 3 lata.
Oprocentowanie kredytu jest zmienne. Obecnie oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę wynosi od 3,45% do 3,75% w skali roku.