Klęskowe, inwestycyjne, na zakup ziemi, dla młodych rolników oraz na wprowadzenie nowych technologii – kredyty z dopłatami do oprocentowania z Agencji Restrukturyzacji cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
W takim kształcie jak teraz będą one dostępne do połowy przyszłego roku.Ministerstwo Rolnictwo zapewnia, że zrobi wszystko aby pomoc krajowa została utrzymana dłużej.
Teraz rolnicy mogą ubiegać się o kredyty na takich samych zasadach jak rok temu.
- Mamy 13 linii kredytowych nisko oprocentowanych. Najniższy kredyt jest oprocentowany w wysokości 1%, najdroższy 3% – mówi Maria Milewska ARiMR
Aby dostać pieniądze trzeba spełnić określone warunki. Na przykład pomoc dla młodych rolników przysługuje osobom, które nie ukończyły jeszcze czterdziestu lat.
Rolnicy, których gospodarstwa były dotknięte klęską mogą ubiegać się o pomoc na wznowienie produkcji. Dotyczy to terenów gdzie szacowano straty. Ważne jest to, że ci rolnicy którzy byli poszkodowani w ubiegłym roku mają czas na zaciągnięcie kredytu do końca czerwca. Nie wiadomo tylko dokładnie jak będzie wyglądała pomoc krajowa od maja przyszłego roku. W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad przygotowaniem nowych programów.
- Koncentrujemy się na tych programach, które w tej chwili funkcjonują, czyli wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych i w przetwórstwie rolno-spożywczym.mówi Aleksandra Szelągowska z Ministerstwa Rolnictwa.
Problem w tym, że nie wszystkie formy pomocy z naszego budżetu, są akceptowane przez Unię Europejską.
- Nic nie stoi na przeszkodzie aby w tej chwili przekonać Komisje Europejską o konieczności stosowania odmiennych form pomocy w Polsce w stosunku do innych krajów członkowskich. – dodaje Aleksandra Szelągowska
Czy to się uda przekonamy się dopiero w przyszłym roku.