Zdaniem Społecznej Rady Skarbowości objęcie ewidencjonowaniem przy pomocy kas fiskalnych kolejnych usług stanowić będzie realizację zasady równości oraz zasady powszechności, które stanowią podstawę prawa podatkowego.
Przypomnijmy, iż z dniem 1 stycznia 2005 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie to określa m.in. zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na rok 2005.
Zgodnie z postanowieniami przepisów nowego rozporządzenia ze zwolnienia z obowiązku instalacji kas, tak jak do tej pory, zwolnieni są podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 000 zł. Natomiast w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów dających możliwość skorzystania ze zwolnienia wynosi 20 000zł. Od 1 stycznia br. natomiast ze zwolnienia przedmiotowego nie mogą już korzystać m.in. podmioty świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne oraz usługi parkingowe.
Od początku przyszłego roku obowiązkiem ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych objęte zostaną kolejne usługi w tym m.in. szeroko rozumiane usługi prawnicze, medyczne oraz usługi związane z wstępem na imprezy kulturalne czy sportowe. W opinii Społecznej Rady Skarbowości objęcie ewidencjonowaniem przy pomocy kas fiskalnych tych usług stanowić będzie realizację zasady równości oraz zasady powszechności, które stanowią podstawę prawa podatkowego. Członkowie Rady podkreślili, iż traktowanie podatników w równy sposób zaspokaja poczucie sprawiedliwości społecznej i jest cechą niezbędną, charakteryzującą państwo prawa, jakim jest dzisiaj Polska.
Na spotkaniu zauważono również, iż z uwagi na specyfikę kontaktu z klientem, łączącą się często z zagadnieniem tajemnicy zawodowej, w przypadku usług prawniczych oraz medycznych wystąpić mogą znaczne trudności techniczne z zastosowaniem kas fiskalnych.