Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kasy fiskalne zgodne z konstytucją

13 lipca 2005
Przepisy określające obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych dla poszczególnych grup podatników, zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z 1996 r., są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.  

Trybunał rozpatrzył pytanie prawne dotyczące konstytucyjności wprowadzenia kas fiskalnych na podstawie tego rozporządzenia. Zdaniem skarżącego to rozporządzenie Sądu Rejonowego w Elblągu, obowiązująca wówczas ustawa o podatku VAT nie dawała ministrowi prawa wskazywania podmiotów zobowiązanych do rozpoczęcia ewidencji obrotu i kwot podatku VAT z wykorzystaniem kas.

Przepisy rozporządzenia wprowadzały obowiązek stosowania kas, jeśli wysokość obrotów z danej działalności w ciągu 3 pierwszych kwartałów 1996 r. przekroczyła 200 tys. zł. Określały też taki obowiązek dla podatników rozpoczynających działalność w 1997 r., jeśli ich obroty przekroczą w danym momencie 200 tys. zł.

Według skarżącego sądu, ustawa pozwalała ministrowi jedynie zwolnić niektórych podatników z obowiązku wprowadzenia kas.

Jednak zdaniem Trybunału, ustawodawca pozostawił ministrowi swobodę i pozwolił na etapowe wprowadzenie obowiązku kas fiskalnych dla poszczególnych grup podatników. Zaś minister wybrał rozwiązanie najbardziej racjonalne, zwalniając z tego obowiązku poszczególne grupy, do czasu osiągnięcia określonej wysokości obrotów.

Minister finansów, wydając kwestionowane w pytaniu prawnym rozporządzenie, działał w granicach, na podstawie i w celu wykonania ustawy. Nie wykroczył poza zakres ustawowego upoważnienia –  orzekli sędziowie w wyroku.

Sędziowie wyjaśniali, że powszechny obowiązek ewidencjonowania obrotów przy pomocy kas wprowadziła ustawa o VAT z 1993 r. Jednak ze względów pragmatycznych przewidziano wyjątki. Minister finansów mógł na tej podstawie wydawać rozporządzenia, które na określony czas zwalniały z tego obowiązku.

Jednocześnie Trybunał zaznaczył, że ponieważ rozporządzenie zostało wydane w grudniu 1996 r., rozpatrzono jego zgodność z obowiązującą wówczas konstytucją z 17 października 1992 r.

Sędziowie umorzyli podnoszoną przez Sąd Rejonowy w Elblągu sprawę w zakresie zgodności rozporządzenia z artykułem 217 konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. Przepis ten określa, iż nakładanie podatków, określanie przedmiotów i stawek podatkowych oraz przyznawanie ulg i umorzeń następuje w drodze ustawy. Zdaniem Trybunału, przepis ten jest nieadekwatny do rozporządzenia z grudnia 1996 r. i nie może działać z mocą wsteczną w stosunku do tego rozporządzenia.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę