MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jaki podatek powinni płacić rolnicy?

23 kwietnia 2003

Po wejściu do Unii Europejskiej o jedną trzecią zwiększą się dochody rolników. Nałożenie na nich obowiązku płacenia podatku dochodowego zachęci do inwestowania w rozwój gospodarstw – uważa doradca prezydenta prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz.

Na polską wieś popłyną z budżetu Unii Europejskiej wcale niemałe środki. W latach 2004-2006 będą one większe niż to, co wydajemy na naukę i szkolnictwo wyższe, ochronę zdrowia i obronność. Na ogólną sumę około 7,8 mld euro z budżetu UE, tylko mniej niż 0,9 mld euro przeznacza się na interwencję rynkową. Pozostała kwota, czyli około 6,9 mld euro, trafi na wieś i do rolnictwa w ramach tzw. środków strukturalnych – ocenia Katarzyna Duczkowska-Małysz.

Według różnych szacunków po akcesji dochody rolników wzrosną średnio o blisko 30%, trzeba zatem wprowadzić taki system, który nie tylko zapewni poprawę konsumpcji (co też jest ważne), ale również zmobilizuje jak największą liczbę rolników do działań, w wyniku których otrzymane pieniądze pomnożą się, a nie zostaną przejedzone. 

Zdaniem prof. Duczkowskiej-Małysz jest wielce prawdopodobne, że znaczna część tych funduszy będzie przeznaczone na konsumpcję, czyli nie przyczyni się do rozwoju. Możliwości nakazania rolnikom, iż mają te środki przeznaczyć na inwestycje lub inne prorozwojowe wydatki, nie ma. Jedynym zatem mechanizmem jest podatek dochodowy. Skłoni on rolników do inwestowania i podnoszenia wydatków prorozwojowych –  np. do zakupu komputera, instalacji internetu, kształcenia, czy edukacji – które będą kosztem działalności gospodarstwa rolnego, a w konsekwencji wpłyną na zmniejszenie podatku dochodowego. 

Według prof. Duczkowskiej-Małysz ewidencja przebiegu działalności gospodarczej w rolnictwie jest ważna nie tylko dlatego, że wymaga tego od nas Unia – by korzystać ze Wspólnej Polityki Rolnej, trzeba rejestrować przychody i rozchody, mieć konto w banku i zarejestrować się w systemie IACS – ale także dlatego, że pozwala to rolnikowi obliczać opłacalność produkcji. To nie obliczenia z sufitu, ale rzetelny rachunek nakładów i wyników jest podstawą tego, abyśmy dokładnie wiedzieli, jaka jest skala produkcji, jakie są różnice w opłacalności, efektywności itp. Wreszcie ewidencja nakładów i wyników pozwala rolnikowi mieć kontrakt z bankiem, który w jego imieniu będzie w przyszłości zarówno przyjmował na jego konto pieniądze pochodzące z różnych tytułów, jak również płacił w jego imieniu zobowiązania. W każdym państwie obywatel ma ustawowy obowiązek płacenia podatków. Nie płaci tylko ten, kto nie osiąga dochodów, co właśnie wynika z ewidencji przychodów i kosztów ponoszonych na prowadzenie działalności gospodarczej, a nie z tego, że partie chłopskie lub inni lobbyści deklarują, iż rolnicy osiągają dochody lub nie.

Jednak poseł Kuźmiuk z PSL przypomina, iż budujemy dopiero w Polsce system IACS, który docelowo będzie pozwalał na bardzo precyzyjną ewidencję przychodów gospodarstw rolniczych oraz ich kosztów. Dopiero to może być podstawą do precyzyjnego liczenia dochodu i w konsekwencji opodatkowania go. Na razie wybraliśmy uproszczony system dopłat do wielkości gospodarstwa na trzy lata z możliwością przedłużenia go na kolejne dwa. Dopiero potem zacznie obowiązywać system premiujący produkcję, a więc wymagający ewidencji, co się w gospodarstwie uprawia i hoduje, a w konsekwencji określający poziom przychodów. – powiedział poseł Kuźmiuk.

Dlatego być może Ministerstwo Finansów zastanawia się nad daniem rolnikom wyboru – albo ryczałt, albo opodatkowanie na zasadach ogólnych. W tym drugim przypadku konieczne byłoby prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub w wypadku dużych gospodarstw tzw. towarowych – ksiąg rachunkowych. 

 


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę