IERiGŻ o wsparciu producentów owoców i warzyw po embargu
12 grudnia 2014
W związku z wprowadzeniem zakazu przywozu niektórych produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej od sierpnia 2014 r., Komisja Europejska ustanowiła tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw, przeznaczając na ten cel 125 mln EUR. Beneficjentami wsparcia w Polsce były: organizacje producentów owoców i warzyw, uznane na podstawie odrębnych przepisów i realizujące program operacyjny, a także producenci owoców i warzyw niebędący członkami organizacji producentów - informuje IERiGŻ.
Tymczasowa nadzwyczajna pomoc finansowa dotyczyła: wycofania z rynku (bezpłatnej dystrybucji, spasania, przekazania produktów podmiotowi prowadzącemu biogazownię z przeznaczeniem na cele energetyczne lub podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych z przeznaczeniem na alkohol stosowany wyłącznie do celów przemysłowych albo energetycznych) oraz niezbierania plonów lub zielonych zbiorów. Wsparcie finansowe przysługiwało do działań prowadzonych w okresie od 18 sierpnia do 3 września 2014 r. i przyznawane było do: jabłek, gruszek, śliwek, owoców miękkich, winogron stołowych, pomidorów, marchwi, kapusty, papryki słodkiej, kalafiorów i brokułów głowiastych, ogórków, korniszonów oraz grzybów z rodzaju Agaricus. W pierwszej kolejności producenci byli zobowiązani złożyć w ARR powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia wycofania/niezbierania/zielonych zbiorów. Producenci składali wnioski o udzielenie wsparcia do 15 października 2014 r., po przeprowadzeniu kontroli przez ARR. Wpłynęło ok. 3,9 tys. wniosków.
W wyniku analizy sytuacji rynkowej i przebiegu procesu realizacji pomocy dla producentów, KE uruchomiła dalsze tymczasowe wsparcie producentów owoców i warzyw . Budżet dla całej UE określony został na 165 mln EUR. W przypadku Polski przysługiwało ono do 18,8 tys. ton jabłek i gruszek. Ponadto każde państwo członkowskie miało możliwość rozdysponowania wsparcia w odniesieniu do 3 tys. ton pozostałych owoców i warzyw, wskazanych w ww. rozporządzeniu.
Limit ilościowy dla jednego beneficjenta wynosił 300 ton. ARR przyjmowała od producentów powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia wycofania z rynku na bezpłatną dystrybucję lub niezbierania zbiorów po wejściu w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 23 października 2014 roku.
Z uwagi na przekroczenie wspomnianej wyżej ilości owoców i warzyw, 29 października 2014 r. zakończono przyjmowanie dalszych powiadomień. Wnioski o przyznanie wsparcia, po kontrolach przeprowadzonych przez ARR, należy złożyć do 31 stycznia 2015 r. Ostateczny termin wypłaty pomocy upływa 30 czerwca 2015 r.