Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Fałszywki euro

23 sierpnia 2002

Wymiana walut w krajach Unii Europejskiej to dla fałszerzy pieniędzy doskonała okazja na dodatkowy zarobek. Od kilku miesięcy oszuści wypuszczają na rynek tysiące podrobionych banknotów euro. Jednak Wspólnotowa policja Europol oraz Europejski Bank Centralny pocieszają, że euro to najlepiej zabezpieczone pieniądze na świecie. Już teraz fałszywki są bardzo szybko wyłapywane.


26 lipca w tym sennym miasteczku koło Avinionu policja francuska zatrzymała 5 mężczyzn w wieku 40, 60 lat którzy produkowali fałszywe banknoty 50 euro. Zdołali oni wprowadzić do obiegu równowartość 250 tysięcy euro.


– Wiedzieliśmy od początku, że to się będzie działo. Oczekujemy nawet, że ten proceder rozwinie się w najbliższej przyszłości. Dlaczego? Dlatego, że waluta euro staje się coraz ważniejszym pieniądzem w porównaniu do jej wartości ekonomicznej. Szczególnie w porównaniu do dolara rośnie jej znaczenie. I to nie tylko w Unii Europejskiej ale i na świecie, będzie więc coraz bardziej atrakcyjna dla fałszerzy pieniędzy, którzy będą próbowali wprowadzić fałszywki na rynek. Ale ostatni przykład pokazuje, że fałszerstwa są trudne, bo zabezpieczenia euro są bardzo wysokiej jakości - mówi Willy Bruggeman z Europolu.


Pierwszego stycznia, do obiegu w 12 krajach strefy euro wprowadzono monety o równowartości 646 miliardów euro. Zdaniem Europejskiej policji największe zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiej waluty stanowią gangi fałszerzy z Bałkanów.


– W Unii Europejskiej zostało wykrytych 400 spraw, które dotyczyły fałszerstwa 22 tysięcy banknotów. Z pośród tych wykrytych spraw 116 przestępców zostało aresztowanych na terenie Unii Europejskiej. To nie oznacza, że wszyscy oni są fałszerzami, czasami ci ludzie mieli te fałszywe banknoty przy sobie i wprowadzali je do obiegu - mówi Willy Bruggeman.


O tym, jak dużym problemem są fałszywe banknoty może świadczyć fakt, że 7 proc. walut narodowych, wycofanych z obiegu w krajach, które wprowadziły euro było fałszywe. Zdaniem policji fałszywki euro wprowadzane były już od 1 stycznia czyli w chwili wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty.


Jednak jak na razie najczęściej fałszowaną walutą na świecie jest amerykański dolar. Paradoksalnie jeśli będzie coraz więcej podróbek euro świadczyć to będzie o jego ekonomicznej sile.


POWIĄZANE

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę