Ruszyły kolejne wypłaty drugiej raty niemieckich świadczeń tym razem dla 240 tysięcy osób, byłych robotników przymusowych III Rzeszy oraz spadkobierców. Przewodniczący Fundacji Polsko-Niemieckie.
Pojednanie profesor Jerzy Sułek poinformował, że w grupie, która zaczęła odbierać świadczenia, są przede wszystkim byli robotnicy przymusowi III Rzeszy zatrudnieni w rolnictwie i gospodarstwach domowych. Uruchomione dziś wypłaty obejmą 180 tysięcy byłych robotników przymusowych III Rzeszy oraz 60 tysięcy spadkobierców osób uprawnionych.
W wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej profesor Sułek powiedział, że jest to prawdopodobnie przedostatnia transza wypłaty II raty. Podkreślił, że jest to rekordowa transza w historii wypłat niemieckich świadczeń, zarówno co do wartości pieniędzy, które zostaną wypłacone jak i co do ilości osób, które obejmą wypłaty.
W ramach uruchomionych dzis wypłat do uprawnionych trafi ponad 270 milionów złotych. Przewodniczący Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie poinformował, że jeszcze w sierpniu pieniądze będa mogli odebrać poszkodowani, którzy ukończyli 70 lat.
Pod koniec sierpnia powiadomienia o możliwości odbioru świadczenia zaczną otrzymywać uprawnieni, w wieku poniżej 70 lat. We wrześniu pieniądze będą mogli odbierać spadkobiercy, czyli szczególni następcy prawni.
Profesor Sułek przypomniał, że po pieniądze należy zgłaszać się do oddziałów PKO BP z zawiadomieniem z Fundacji oraz dowodem osobistym. Podkreślił też, że wypłaty dokonywane przez ten bank są bardzo dobrze zorganizowane, a uprawnieni otrzymują je poza kolejnością.
Druga rata niemieckiego świadczenia obejmuje 25 procent należnej kwoty. 75 procent świadczenia uprawnieni otrzymali w ramach pierwszej raty. Wypłaty drugiej raty niemieckiego świadczenia rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku.
Najpierw otrzymali je najciężej poszkodowani, czyli byli więźniowie obozów koncentracyjnych i getta później byli robotnicy III Rzeszy zatrudnieni w przemyśle. Pod koniec czerwca ruszyły wypłaty dla byłych robotników rolnych. Najpierw otrzymało je 100 tysięcy najstarszych osób, które ukończyły 80 lat.