Banki mogą nadal wystawiać tytuły egzekucyjne w stosunku do swoich dłużników, stosując procedurę uproszczoną, bez postępowania rozpoznawczego w sądzie.
Banki mogą nadal wystawiać tytuły egzekucyjne w stosunku do swoich dłużników, stosując procedurę uproszczoną, bez postępowania rozpoznawczego w sądzie - wynika ze środowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK). Trybunał uznał przepisy prawa bankowego za zgodne z konstytucją.
Sędziowie TK odrzucili argumentację skarżącego niektóre przepisy prawa bankowego Sądu Rejonowego we Włoszczowie, iż przepisy te naruszają prawo klientów banku do sądu oraz równość podmiotów wobec prawa.
Przepisy prawa bankowego zezwalają bankom na pominięcie fazy postępowania rozpoznawczego w sądzie. Bank może jednostronnie ustalić wymiar długu, bez zawiadamiania dłużnika o toczącym się postępowaniu, oraz rozpocząć przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne. Wystawiony tytuł egzekucyjny może być podstawą egzekucji. Klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nadaje sąd.
Postawą egzekucji jest oświadczenie klienta, który w momencie zaciągania kredytu podpisał dokument o poddaniu się egzekucji, określający maksymalną kwotę egzekucji oraz ostateczny termin wystawienia przez bank tytułu egzekucyjnego.
Zdaniem sędziów Trybunału, istnieją liczne instrumenty procesowe, które pozwalają zablokować egzekucję toczącą się w oparciu o bankowy tytuł egzekucyjny. Zaś w sytuacji przeprowadzenia egzekucji na podstawie bezprawnie wystawionego tytułu bankowego, dłużnik może ubiegać się o odszkodowanie.
Zdaniem Trybunału, zastosowanie bankowego tytułu egzekucyjnego nie oznacza też osłabienia pozycji klienta banku w porównaniu z rozwiązaniami standardowymi - stosowanymi wobec innych dłużników. Trybunał podkreślił jednak obowiązek informacyjny banków, zamierzających w przyszłości korzystać z bankowego tytułu egzekucyjnego. Bank jest odpowiedzialny za wyjaśnienie dłużnikowi istoty składanego oświadczenia o poddaniu się egzekucji.