Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wkrótce wznowi wypłaty dla młodych rolników. Obecnie Ministerstwo Finansów zatwierdza procedury, na podstawie których Agencja będzie mogła uruchomić unijne środki - poinformował we wtorek na konferencji prasowej wiceprezes Agencji Edward Adamiec.
Rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał wyjaśniła, że w grudniu 2004 r. ARiMR wypłaciła w formie zaliczek pierwszym 128 młodym rolnikom po 12,5 tys. zł pomocy finansowej na modernizację ich gospodarstw. Pieniądze te stanowią krajową część wypłaty.
Młody rolnik, czyli osoba w wieku od 18 do 40 lat, po raz pierwszy samodzielnie rozpoczynająca prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz mająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, może ubiegać się o przyznanie pomocy finansowej w wysokości 50 tys. zł na modernizacją gospodarstwa. "3/4 kwoty pochodzi ze środków Unii Europejskiej, a 1/4 z krajowego budżetu i ta część została wypłacona" - zaznaczyła Iwona Musiał.
Wiceprezes Adamiec poinformował na wtorkowym spotkaniu związkowców rolniczych, że cała pula środków przeznaczonych na ten cel została podzielona przez Krajowy Komitet Sterujący na poszczególne województwa, na tzw. koperty regionalne. Okazało się, że niektóre województwa są bardziej aktywne i rolnicy już złożyli wnioski, które wykorzystują przyznane limity.
"Do województw, które wyczerpały pulę środków, należą m.in. małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie, ale są takie województwa, które zagospodarowały na razie mniej niż połowę limitu" - dodał Adamiec.
W tej sytuacji niektóre oddziały ARiMR do czasu uruchomienia rezerwy wstrzymały przyjmowanie wniosków. W gestii ministra rolnictwa pozostawione zostało 15 proc. środków przewidzianych na to działanie.
Jak wyjaśnił Adamiec, na wypłaty dla młodych rolników można także przesunąć część pieniędzy z innych działań, takich jak inwestycje w gospodarstwach rolnych, na które przewidziane jest na lata 2004-2006 ok. 600 mln euro.
Dla młodych rolników pula środków wynosi ok. 173 mln euro. Z danych uzyskanych u rzecznika ARiMR wynika, że do Agencji wpłynęło do tej pory 11 tys. 314 wniosków, zaś środki są zapewnione dla 15 tys. rolników. W ocenie wielu działaczy związkowych, kwota dla młodych rolników jest za mała.
Pomoc finansowa dla młodych rolników ma na celu przyspieszenie procesu wymiany pokoleń w rolnictwie przez zapewnienie środków finansowych, ułatwiających młodym rolnikom rozpoczęcie działalności oraz umożliwiających modernizację przejmowanych gospodarstw. Szacuje się, że gospodarstwa rolne w zamian za renty strukturalne odda 60 tys. rolników.