W minionym tygodniu, notowane tydzień wcześniej spadki cen ziarna wyhamowały, na co
w znacznej mierze wpłynęły ponowne duże wzrosty cen zbóż na giełdach w USA i Europie mające miejsce w piątek 8/10. Na rynku w dalszym ciągu notuje się niską podaż jęczmienia i żyta, znacznie większa jest dostępność pszenicy paszowej, pszenżyta oraz owsa. Na rynku mało jest jeszcze ziarna kukurydzy z tegorocznych zbiorów gdyż w wielu regionach kraju zbiory tego zboża są w początkowej fazie.
Obecnie, ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 650-660 PLN/t wobec
640-660 PLN/t przed tygodniem. Realne ceny płacone za pszenżyto kształtują się od 560 PLN/t
do 600 PLN/t, a za żyto paszowe - 540-560 PLN/t. W związku z bardzo małą dostępnością jęczmienia, ceny tego zboża utrzymują się na wysokim poziomie 570-600 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). Z racji małej dostępności i bardzo wysokich cen żyta i jęczmienia, skup tych zbóż jest ciągle ograniczony. W chwili obecnej, za ziarno kukurydzy z tegorocznych zbiorów trzeba zapłacić minimum 740-750 PLN/t.
Ceny pszenicy konsumpcyjnej w młynach i wielu podmiotach skupowych nie przekraczają
800 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się w przedziale 650-700 PLN/t.
Zbiory zbóż podstawowych w województwach położonych na północy kraju praktycznie się zakończyły. Ostatnie bezdeszczowe i słoneczne dni spowodowały, że rolnicy skosili resztki zbóż
z plantacji. Zebrane zboża przeznaczone zostały na cele energetyczne gdyż tylko do tego się nadawały. Rośliny, których nie można było zebrać gdyż były mocno wylęgnięte i przerosły chwastami zostały w większości rozdrobnione i przyorane.
źródło;izba zbożowo paszowa
9548405
1