UE: Opłacalność produkcji żywca i jaj nadal bardzo niska
3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska opublikowała dane na temat relacji cen żywca rzeźnego i jaj do cen odpowiednich pasz w maju. Z danych tych wynika, że rozumiana w ten sposób opłacalność czterech głównych rodzajów produkcji zwierzęcej w UE jest znacznie niższa niż przed rokiem. Pewnym pocieszeniem dla producentów żywca może być informacja, że od początku roku relacja ta w ich przypadku uległa nieznacznej poprawie.
Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy największemu pogorszeniu uległa sytuacja unijnych producentów jaj. W tym okresie przeciętna cena sprzedaży spadła o 10 proc., a pasze podrożały o 29 proc. Relacja cen jaj do cen pasz w maju br. była nawet niższa niż w najgorszym momencie poprzedniego "kryzysu żywnościowego" na wiosnę 2008 roku.
Jak wynika z danych KE w porównaniu z sytuacją producentów jaj trochę lepiej, choć nadal źle, wygląda sytuacja producentów żywca rzeźnego: trzody, kurcząt brojlerów i bydła. Dużemu wzrostowi cen pasz, odpowiednio o 41, 27 i 40 proc., towarzyszył bowiem wzrost cen sprzedaży żywca. I tak relacja cen żywca i pasz w przypadku trzody chlewnej i bydła pogorszyła się o około 20 proc., a w przypadku kurcząt o 9 proc. Jak wynika z omawianych danych, w porównaniu do bardzo trudnej sytuacji na wiosnę w 2008 r., obecnie opłacalność produkcji żywca jest tylko nieznacznie lepsza.
W maju w stosunku do stycznia o 11 proc. poprawiła się relacja cen trzody chlewnej do cen pasz. W przypadku kurcząt poprawa wyniosła 3 proc., a w przypadku bydła zaledwie 1 proc. Niestety opłacalność produkcji jaj uległa w tym okresie dalszej redukcji o 8 proc.
Większość analityków oczekuje dalszych obniżek cen zbóż i roślin oleistych na rynkach światowych, co może już wkrótce spowodować obniżki cen pasz. Niewykluczone są również, szczególnie w przypadku trzody chlewnej i jaj, podwyżki cen skupu. Dlatego w perspektywie najbliższych miesięcy oczekiwana jest poprawa sytuacji rolników prowadzących te rodzaje produkcji.