Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że po ubiegłorocznych, praktycznie nieprzerwanych wzrostach cen zbytu przetworów mleczarskich, w styczniu br. doszło do wyraźnego odwrócenia sytuacji. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w ubiegłym miesiącu najsilniej potaniały przetwory płynne - o ponad 2 proc. w relacji miesięcznej.
Nieco mniejsze spadki, rzędu 1 proc., odnotowano w przypadku serów oraz artykułów stałych (mleka w proszku i masła). W przeciwieństwie jednak do sytuacji na świecie, w Polsce przetwory mleczarskie nadal są droższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - nawet o 18 proc. w odniesieniu do stałych produktów mlecznych.
Wiele wskazuje na to, że sytuacja przetwórców mleka w tym roku może być znacznie trudniejsza niż w ubiegłym. Na rynku globalnym już od maja ub. r. trwa przecena artykułów mlecznych - w IV kwartale potaniały one średnio o 3-14 proc. wobec III kwartału 2011 r. (w największym stopniu w przypadku masła). Brak reakcji po stronie cen krajowych zawdzięczamy przede wszystkim silnemu osłabieniu złotego, co sprzyjało zwiększaniu polskiego eksportu. Niemniej, pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce, recesja w Unii i wolniejsze tempo wzrostu w krajach rozwijających prawdopodobnie nie pozostaną bez wpływu na rynek mleka w kraju.