Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Świnie w górę

23 stycznia 2009
Po rekordowo niskim poziomie, pogłowie trzody chlewnej systematycznie rośnie. Pierwsze efekty na rynku odczuwalne będą jednak dopiero w drugiej połowie roku.
Dane mówią o rekordowo niskim pogłowiu trzody chlewnej w lipcu ubiegłego roku. Według wyliczeń GUS-u liczba tuczników spadła do 15,5 miliona sztuk. Tak niewielkich ilości nie notowano od blisko 20 lat. Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać, bo opłacalność hodowli rośnie.

prof. Andrzej Kowalski, IERiGŻ: od kilku miesięcy notujemy wzrost ceny, która w końcu zaczyna zapewniać opłacalność znaczącej grupy producentów trzody chlewnej, rośnie cena prosiąt.

Tanie zboże i przyzwoite ceny za sprzedawane tuczniki powodują, że rolnicy znów zainteresowali się hodowlą. Dlatego tuczników w chlewniach zaczyna systematycznie przybywać.

Tadeusz Blicharski, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus": ten wzrost zapotrzebowania na materiał hodowlany, na loszki remontowe rozpoczął się dopiero późną jesienią. Zasadniczo od października, listopada zaobserwowaliśmy większe zainteresowanie zakupem materiału hodowlanego, no i należy domniemywać, że od tego momentu zaczyna coś się w tej branży dziać.

Nie należy się jednak spodziewać szybkiego wzrostu pogłowia. Program zwalczania choroby Aujeszkiego w Polsce powoduje, że spora część stad wciąż jest pod kontrolą weterynaryjną. A w przypadku wykrycia choroby ich liczba spada.

Wiktor Szmulewicz, KRIR: tam jest sporo stad eliminowanych, dlatego niektórzy muszą te stada odbudowywać dłużej.

Według szacunków, wzrost pogłowia trzody chlewnej odczujemy dopiero w drugiej połowie roku. Na pełne odbudowanie stada sprzed świńskiej górki nie ma jednak co liczyć.



POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę