Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spadki cen pszenicy na światowych giełdach

3 grudnia 2015

Miniony tydzień przyniósł bardzo głębokie spadki cen pszenicy na giełdach amerykańskich. Na rynku trwało bowiem zamykanie długich pozycji przez inwestorów giełdowych, w tym głównie fundusze spekulacyjne - ocenia Izba Zbożowo-Paszowa.
Powracające obawy o spadek popytu na ziarno ze strony głównych importerów w związku z niestabilną sytuacją polityczną na Bliskim Wschodzie i krajach Afryki Północnej, a także trzęsieniem ziemi w Japonii będącej jednym z ważniejszych importerów amerykańskiej pszenicy wywołały wyraźną przecenę notowań. Ponadto, publikacja comiesięcznego raportu podażowo-popytowego Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA także wpłynęła na wyprzedaż kontraktów na pszenicę na giełdach w USA. Według ostatnich ocen USDA, światowe zbiory pszenicy w bieżącym sezonie 2010/11 wyniosą 647,6 mln ton, czyli o 2 mln ton więcej od ocen z lutego br. Ponadto, w świetle zmniejszenia prognoz zużycia, USDA zwiększył poziom globalnych zapasów końcowych pszenicy w sezonie 2010/11 o 4 mln ton do 181,9 mln ton.
W piątek 11/03, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) spadła aż o 13,2% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 255,37 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) spadła o 10,6% do 301,44 USD/t.
W minionym tygodniu, ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdach europejskich także osłabły, głównie wskutek zamykania długich pozycji i realizacji zysków przez inwestorów oraz głębokich spadków cen ziarna na giełdach w USA.
W piątek 11/03 cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (maj 2011) wyniosła 223,00 EUR/t i była
o 8,6% niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia. Warto zaznaczyć, iż notowania pszenicy na giełdzie MATIF spadły już 10 sesji z rzędu. Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła
181,85 funtów/t i była o 7,5% niższa od ceny sprzed tygodnia.
Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago również zniżkowały. Tutaj też mieliśmy do czynienia z zamykaniem długich pozycji przez spekulantów giełdowych, co jest m.in. wynikiem coraz lepszych prognoz zbiorów soi w Brazylii i Argentynie,
a także trzęsienia ziemi w Japonii.
W miniony piątek 11/03, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (marzec 2011) wyniosła 487,37 USD/t i była o 5,8% niższa od ceny przed tygodniem.
W analizowanym tygodniu, notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF także wyraźnie osłabły, głównie wskutek spadków cen kanadyjskiej canoli oraz cen kompleksu sojowego na giełdzie w Chicago. W piątek 11/03, cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (maj 2011) na giełdzie MATIF wyniosła 446,25 EUR/t i była o 6,0% niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia.


POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę