Na globalnym rynku przetworów mleczarskich nadal panuje niepewność co do wpływu trzęsienia ziemi w Japonii na handel międzynarodowy, co przyczynia się m.in. do spadku cen. Po obniżce o średnio 11,4 proc. w połowie marca, podczas ostatniej aukcji kontraktów terminowych zorganizowanej 5 kwietnia br. na platformie globalDairyTrade, notowania pełnego mleka w proszku (PMP) osłabiły się o kolejne 5,6 proc. - podaje Bank Gospodarki Żywnościowej.
Ceny bezwodnego tłuszczu mlecznego spadły o 1,7%, zaś odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) zwiększyły się o 1,5% względem ostatniego notowania.
Z kolei według danych USDA w portach Oceanii i Europy Zachodniej na wysokim, stabilnym poziomie utrzymują się ceny masła, tanieje natomiast OMP. W II połowie marca w Nowej Zelandii i Australii za mleko w proszku oferowano przeciętnie 3400-3800 USD/t , tj. o prawie 8% mniej niż na początku ubiegłego miesiąca. W Europie spadek był nieco niższy i sięgnął 5% (do 3375-4000 USD/t). W tym samym czasie pełne mleko w proszku w portach Oceanii potaniało o 3% do 4300-4700 USD/t, zaś w Europie Zachodniej podrożało o prawie 2% do 4550-4925 USD/t. Silna reakcja po stronie cen OMP może być m.in. wynikiem znacznego wzrostu jego produkcji w krajach UE.
Według danych Komisji Europejskiej w styczniu br. w Unii wytworzono 88,6 tys. t OMP, tj. o około 13% więcej niż przed rokiem, przy zwiększeniu skupu o ponad 3%. W tym samym okresie produkcja masła oraz PMP wzrosła zaledwie o 1,3% w relacji rocznej do odpowiednio 157 tys. t i 55,3 tys. ton. Jednocześnie cały czas utrzymuje się wzmożony popyt na mleko w proszku (w styczniu eksport OMP poza UE-27 zwiększył się o ponad 19% do 38 tys. t), zgłaszany m.in. przez Algierię, Rosję, Indonezję, co powinno przeciwdziałać dalszym, dużym spadkom cen.
Trudno na razie wyrokować, na ile mamy do czynienia z odwróceniem wzrostowego trendu cen przetworów mleczarskich a na ile jest to jedynie korekta na rynku.