Obecnie globalny rynek nawozów potasowych wyczekuje zakończenia negocjacji Chin i Indii (największych światowych importerów tej grupy nawozów) odnośnie dostaw soli potasowej, których wynik może wpłynąć na poziom cen światowych. Jednakże wydaje się, iż szanse na spadek cen na rynku światowym maleją ze względu na podpisane w ubiegłym tygodniu przez kanadyjską firmę PotashCrop (jednego z głównych dostawców potasu do Chin) umowy na dostawę soli potasowej z licznymi odbiorcami w Korei Południowej i Tajwanie po cenie 700 USD/t, czyli na poziomie utrzymującym się od początku 2008 roku.
Ponadto najwięksi producenci nawozów potasowych zakładają, iż w kolejnych 5 latach na rynku światowym popyt na potas będzie przewyższał podaż, co wynika m.in. oczekiwanego dalszego wzrostu produkcji zbóż i roślin oleistych. Zdaniem PotashCrop ograniczenie zapotrzebowania zgłaszanego na potas w II połowy 2008 r. i w 2009 r. ze strony sektora rolnego ma charakter przejściowy i jest wynikiem globalnego kryzysu gospodarczego oraz spadku cen surowców rolnych. Przedstawiciele PotashCrop, firmy odpowiadającej również za wydobycie większości złóż soli potasowej w Kanadzie oczekują, iż w II połowie 2009 r. i w 2010 r. będzie następować stopniowy wzrost zakupów tego surowca.
Wraz ze wzrostem popytu PotashCrop, zapowiada stopniowe zwiększanie wydobycia soli oraz produkcji nawozów. Jednocześnie niemiecka firma K+S AG (dawniej Kali und
Salz GmbH,) która jest jednym z największych dostawców soli potasowej wewnątrz UE, przewiduje iż w 2009 r. produkcja potasu spadnie do ok. 40,0 mln t, wobec 54,8 mln t
w 2008 roku. Jednakże już w 2010 r. produkcja zwiększy się do poziomu 50 mln ton. Niemniej jednak bieżące przewidywania K+S są niższe od tych publikowanych w II połowy 2008 r., gdy zakładano wzrost produkcji w 2010 r. do 60 mln ton.