OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Rynek giełdowy zbóż i nasion oleistych 8 sierpnia, 2011 r.

3 grudnia 2015

 Izba Zbożowo-Paszowa podaje, że pierwszy tydzień sierpnia zamknął się przeceną kontraktów na zboża i oleiste na rynku europejskim.
O 2,2% potaniał listopadowy kontrakt na rzepak, 1,7% straciła sierpniowa kukurydza. Najmniej, bo 1% w skali tygodnia osłabiła się listopadowa pszenica. W przypadku giełdy chicagowskiej zmiany tygodniowe notowań pszenicy były niezauważalne. Wzrost rzędu 1,7% odnotowała natomiast wrześniowa kukurydza, podczas gdy soja z najbliższym terminem dostawy zamknęła tydzień na 2% minusie.

Notowania z piątku:
Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Kontrakt wrześniowy minimalnie potaniał w piątek (niespełna 0,1%), wobec czego na koniec dnia został wyceniony na 272,8 dolarów/t. Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania straciły na koniec tygodnia 0,4%, doprowadzając cenę ziarna do poziomu
249,6 dolarów za tonę. Soja. Kontrakt sierpniowy zakończył piątek o 0,6% niżej niż w czwartek, wobec czego za nasiona trzeba było zapłacić na zamknięciu 489,5 dolarów/t.

Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/). Prognoza dla kukurydzy brzmi: sprzedaj/sprzedaj/trzymaj. Dla soi i pszenicy analiza techniczna wskazuje na spadki we wszystkich okresach.

Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Sierpniowa kukurydza osłabiła się w piątek o 2,7% (6,5 euro/tonę). Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 234,5 euro. Był to ostatni dzień notowania kukurydzy z dostawą w sierpniu, a na jej miejsce od dziś na stronie publikować będziemy wartość kontraktu listopadowego, znajdującego się obecnie na poziomie ok. 205 euro/tonę. Pszenica. Kontrakt listopadowy zakończył piątkowe notowania ceną o 1,25 euro/tonę niższą (0,6%) niż w czwartek, wobec czego kupujący musieli zapłacić za ten towar 195,5 euro/tonę. Rzepak. Kontrakt z dostawą w sierpniu zamknął piątkową sesję o 7 euro niżej (-1,6%) niż poprzedniego dnia. Tona nasion została wówczas wyceniona na 420,5 euro/t.

Dla kukurydzy wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) podpowiadają wzrost cen w perspektywie zarówno krótko, jak i długoterminowej. W przypadku pszenicy podpowiadana jest sprzedaż kontraktów we wszystkich przedziałach czasowych. Dla rzepaku prognoza brzmi: sprzedaj/sprzedaj/trzymaj odpowiednio w krótkim, średnim i długim przedziale czasowym.

                                  Notowania złotego z godziny 10:30 (08.08.2011)

                                        - EUR/PLN = 4,05 wobec 4,04 w piątek rano;
                                        - USD/PLN = 2,82 wobec 2,855 w piątek rano;
                                        - CHF/PLN = 3,70 wobec 3,72 w piątek rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.

 


POWIĄZANE

Jak podaje APK-Inform, ceny kukurydzy paszowej nadal aktywnie rosną na Ukrainie ...

Czy może być taniej? Na rynku międzynarodowym emocje nieco stygną, a ropa nie ta...

Kierowcy zaczynają w końcu odczuwać skutki przeceny, z jaką na początku kwietnia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę