Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polski eksport drobiu poza UE zwiększył się w I-V br. o prawie 40 proc.

14 sierpnia 2015
Eksport drobiu z Polski poza UE zwiększył się w pierwszych pięciu miesiącach br. wobec analogicznego okresu u. br. o 38,9 proc. do 72,5 tys. ton. Polska jest trzecim co do wielkości unijnym jego eksporterem po Francji i Holandii - wynika z danych Komisji Europejskiej.

UE w okresie od stycznia do maja br. wyeksportowała do krajów trzecich 553,6 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu tj. o 0,3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Największe ilości drobiu wywiozły poza Unię Francja (132 tys. ton), Holandia (110,3 tys. ton), Polska (72,5 tys. t) i Belgia (54,7 tys. t). Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 13 proc.

 
Zmalał eksport z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii z uwagi na restrykcje w handlu wprowadzone z powodu pojawienia się w tych krajach ptasiej grypy (typu H5N8).

 
W strukturze towarowej dominowały produkty z kurcząt (86 proc. ogółu eksportu drobiu ogółem), których sprzedaż poza UE wzrosła o 0,3 proc. do ok. 475 tys. ton. Zwiększył się również wywóz wyrobów z indyka (o 6 proc. do 54 tys. ton). Obniżyła się natomiast sprzedaż mięsa kaczek (-38 proc. do ok. 2 tys. ton), gęsiny (-1 proc. do 915 ton) oraz żywca drobiu (-4 proc. do 5,5 tys. ton).

 
Największymi odbiorcami drobiu z UE w tym okresie były jak wcześniej kraje afrykańskie – RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska, Hongkong i Filipiny. Wysyłki drobiu do Rosji zmalały prawie do zera, ze względu na zakaz importu tego mięsa z UE wprowadzony w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na rynku unijnym jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów drobiowych.

 
Wzrosły natomiast znacząco dostawy na Filipiny, do Wietnamu, Chin, Ghany i na Ukrainę, a także w mniejszym stopniu do Beninu i Arabii Saudyjskiej. Niższa niż przed rokiem była sprzedaż do Hongkongu, RPA, Jemenu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 
Polska jest jednym z największych producentów drobiu w UE. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2014 r. produkcja drobiu wyniosła 2 mln 210 tys. ton. W tym roku szacowana jest na 2 mln 430 tys. ton. Eksport mięsa drobiowego i podrobów w u. br. wyniósł 709 tys. ton o ok. 88 tys. więcej niż rok wcześniej.

POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę