Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

O rynku zbożowym w kraju

3 grudnia 2015

Izba Zbożowo-Paszowa w cotygodniowym biuletynie podaje, że w związku z bardzo mokrym lipcem, tegoroczne żniwa w kraju są opóźnione o ponad 2 tygodnie co spowodowało, iż na rynku jest relatywnie mniej świeżego ziarna z tegorocznych zbiorów niż średnio w tym samym okresie w ostatnich latach.
Szacujemy, iż na dzień 5/08 zaawansowanie zbiorów zbóż w skali kraju sięgnęło około 25-30%. Kilka słonecznych i bezdeszczowych dni w II połowie minionego tygodnia pozwoliło na zakończenie zbiorów jęczmienia ozimego na południu kraju i przyspieszenie tempa zbiorów pozostałych zbóż.
Z wyjątkiem województw położonych na północy kraju, zbiory rzepaku są już na ukończeniu. Żniwa bardzo się przedłużyły z powodu intensywnych opadów deszczu. Trudności ze zbiorem rzepaku i zbóż może przełożyć się na opóźnienia w siewach rzepaku ozimego pod zbiór w 2012 roku.
W dalszym ciągu występuje duży rozstrzał cenowy w odniesieniu do skupowanych zbóż. Najniższe ceny notuje się na południu kraju, w związku z największym zaawansowaniem zbiorów oraz dostępnością konkurencyjnego cenowo ziarna z południa Europy (Węgry, Czechy, Słowacja). W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową z tegorocznych zbiorów kształtują się w przedziale od 750 PLN/t na południu/zachodzie do 800 PLN/t na północy kraju. 
W związku z małą podażą, bardzo wysokie pozostają ceny kukurydzy, które obecnie kształtują się
w przedziale 950-1050 PLN/t. Ceny jęczmienia paszowego zawierają się w przedziale 690-720 PLN/t. Mało jest jeszcze na rynku tegorocznego ziarna pszenżyta, a jego ceny kształtują się na poziomie
680-720 PLN/t. Z kolei, ceny żyta paszowego wynoszą 630-680 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
 
Bardzo duży rozstrzał cenowy notuje się także w przypadku pszenicy konsumpcyjnej. Młyny na południu kraju oferują za ziarno pszenicy konsumpcyjnej z dowozem 750 PLN/t netto. Na północy, ceny skupu  tego ziarna są znacznie wyższe (około 850 PLN/t.) Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się
w przedziale 650-850 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

W wielu regionach kraju, lipcowe deszcze wpłynęły na znaczne pogorszenie kondycji łanów i jakości ziarna. Wszystko wskazuje na to, iż podobnie jak przed rokiem podaż ziarna konsumpcyjnego w skali kraju ponownie będzie uszczuplona. To oznacza dużą podaż zbóż paszowych również w bieżącym sezonie. Kształtowanie się cen w kolejnych dniach będzie w znacznej mierze zależało od warunków pogodowych, a te jak na razie nie rozpieszcza i skutecznie utrudnia prace żniwne. W trakcie minionego weekendu przez Polskę znów przetoczył się front niżowy niosąc dalsze opady deszczu.
Według prognoz, w bieżącym tygodniu w większości regionów kraju spadnie około 15 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Lokalnie na północy i środkowym południu kraju suma opadów sięgnie
20-30 litrów, lokalnie do 50 litrów.


POWIĄZANE

Trwające od początku lipca obniżki spowodowały, że tegoroczne rekordy cenowe na ...

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Na koniec wakacji e-petrol.pl ma dobre wiadomości dla kierowców - nie widać końc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę