Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejsze wzrosty cen gruntów rolnych

3 grudnia 2015

Już od II półrocza 2009 r. obserwujemy wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostów cen. Z ok. 30 proc. rocznych wzrostów cen ziemi w latach 2007 - 2008, dynamika wyhamowała do 5-6 proc. w 2010 r. Zgodnie ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego przyjmujemy, że przeciętny poziom cen gruntów ornych w obrocie międzysąsiedzkim w IV kw. 2010 r. osiągnął wartość 18 213 zł/ha - informują analitycy BGŻ.
Oznacza to, że na przestrzeni roku ceny wzrosły o ponad 5%, jednakże w stosunku do III kw. 2010 r. podwyżka wyniosła zaledwie 1%. Wyhamowanie dynamicznych wzrostów cen ziemi to w istotnym stopniu efekt spowolnienia gospodarczego związanego ze światowym kryzysem gospodarczym ale również efekt ograniczeń finansowych ze strony kupujących, dla których obecna cena 1 ha gruntu rolnego spotyka się z coraz mniejszą akceptacją.
W IV kw. 2010 r. najwyższy wzrost cen ziem (o 8,4% r/r) odnotowano w przypadku gruntów słabych (15 005 zł/ ha). Ceny gruntów klasy IIIb i IV (średnia klasa) (18 971 zł/ha) wzrosły o 5,7% r/r, a koszt nabycia gruntów dobrych w okresie rocznym wzrósł o 3,1%, osiągając tym samym średni poziom równy 21 832 zł/ ha. Sytuacja ta może być związana z niską podażą gruntów rolnych szczególnie w tych regionach Polski, gdzie notujemy wysoki popyt.
W centralnej i południowej Polsce obrót gruntami odbywa się na rynku prywatnym, gdzie dominuje podaż działek niewielkich powierzchniowo, których cena 1 m kw. jest relatywnie wyższa. Dla rynku ziemi rośnie znaczenie elektrowni wiatrowych. Inwestorzy z tego segmentu generują popyt nie tylko w kierunku kupna ale przede wszystkim dzierżawy ziemi szczególnie w regionach polski północnej i środkowej.
Popyt ten wpływa na wzrost cen ziemi, ale jest on jednocześnie łagodzony, szczególnie w Polsce północnej wzrostem podaży ziem Zasobu ANR. Najdroższe w dalszym ciągu są grunty rolne zlokalizowane na terenach, gdzie proces koncentracji gruntów jest bardzo wysoki czyli: woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Ceny ziemi na tych obszarach w IVkw. 2010 r. ukształtowały się odpowiednio na średnim poziomie 28 916 zł/ha (wzrost o 4,8% r/r i o 1,0% kw/kw) oraz 26 299 zł/ha (wzrost o 3,3% r/r i spadek o -1,1% kw/kw).
W 2011 roku prognozujemy utrzymanie obserwowanej w 2010 r. stabilizacji cen na rynku nieruchomości rolnych (zarówno łąk jak i gruntów). Jednocześnie, jeśli ceny zbóz utrzymają się na dotychczasowych wysokich poziomach to sezonowy wzrost cen w II kwartale 2011 r. może być bardzo wysoki. Na kształtowanie się cen ziemi pomiędzy rolnikami będzie miała też wpływ ANR realizacja strategii systematycznego zwiększania powierzchni gruntów przeznaczanych do sprzedaży. Zwiększenie podaży ziem z Zasobu widoczne szczególnie w regionach północnej i zachodniej Polski, będzie wpływało na dalsze wyhamowanie cen gruntów na tych terenach.


POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Indeks cen żywności FAO w październiku 2024 r. wzrósł o 2% w porównaniu z wrześn...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę