Z najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynika, iż produkcja mąki pszennej w zakładach zatrudniających ponad 50 osób w listopadzie 2010 r. wzrosła w skali miesiąca o 6,2 proc. do 126 tys. t - podają eksperci BGŻ. Jednakże w porównaniu do listopada 2009 r. była niższa o 5,8 proc.
Tylko w listopadzie mąka podrożała o 6,2 proc.
Z informacji GUS wynika również, iż od początku roku, to znaczy w okresie styczeń-listopad 2010 r., produkcja mąki pszennej w monitorowanej grupie młynów ukształtowała się na poziomie 1 352 tys. t i była o 13,4 proc. niższa, aniżeli w analogicznym okresie 2009 roku. Spadek produkcji mąki pszennej w skali roku wynikał przede wszystkim ze wzrostu cen zbóż.
Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, iż całkowita produkcja mąki pszennej w 2010 r. (we wszystkich zakładach) była na poziomie 2 150 tys. t, co oznacza spadek o 3,7 proc. w skali roku. Dla porównania w 2009 r. produkcja mąki pszennej wyniosła 2 233 tys. t i była o 6,6 proc. wyższa niż w roku poprzednim. W przypadku mąki żytniej krajowa produkcja w ubiegłym roku szacowana jest przez Instytut na 230 tys. ton, czyli na poziomie o 5,5 proc. wyższym, aniżeli w 2009 roku.
Prognozowane wysokie ceny zbóż oraz niska podaż pszenicy i żyta o parametrach konsumpcyjnych będą działały w kierunku ograniczenia w kraju przemiałów zbóż na mąkę. W przypadku pszenicy szacuje się, iż w tym roku krajowa produkcja tego zboża o wymaganych przez młyny parametrach spadła z 7,7 mln t w sezonie 2009/2010 do 4,0 mln t, czyli o blisko połowę. Ponadto wg listopadowych szacunków Strategie Grains w całej UE w bieżącym sezonie podaż pszenicy konsumpcyjnej w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem obniżyła się o blisko 19% do 69,5 mln ton (bez uwzględnienia zapasów z poprzedniego sezonu). Znaczące zmniejszenie się dostępności surowca wynika nie tyle ze spadku produkcji pszenicy ogółem, co relatywnie niskich przeciętnych parametrów tegorocznego zboża. Głównym problemem jest niska średnia liczba opadania.