Raz w górę, raz w dół. Notowania ropy naftowej na światowych giełdach kolejny tydzień krążą pomiędzy 70 a 80 dolarami za baryłkę. Od początku tego roku ropa jest tańsza o 7 procent. Mimo to międzynarodowe koncerny zdecydowały się na lekkie podwyżki hurtowych cen paliw. Podobnie jest na polskim rynku.
Producenci uważnie obserwujący nie tylko tendencje na świecie, ale i kursy walut, w większości zdecydowali się na niewielkie zmiany w cennikach – średnio o 10 złotych za tysiąc litrów wzrosła cena benzyny 95-tki, o tyle samo spadła hurtowa stawka oleju napędowego.
Co to oznacza dla kierowców? Zdaniem analityków – może jeszcze nie podwyżki, ale zapowiedź, że od przyszłego tygodnia taniej już nie będzie. Zmiany w hurcie, jeszcze nie zdążyły się przełożyć na rynek detaliczny, dlatego w tym tygodniu średnia krajowa cena za litr benzyny 95 spadła o grosz, a oleju napędowego pozostała na niezmienionym poziomie.
Średnie ceny paliw w Polsce
stacje benzynowe zł/l
Pb 98 4,78 –
Pb 95 4,53 - 1gr
ON 4,28 –
LPG 2,18 + 4gr
Niespodziankę zrobił autogaz, który zdrożał średnio o 4 grosze za litr. Najdroższym województwem dla benzyny jest opolskie, dla dieslea – warmińsko-mazurskie, a dla autogazu – zachodniopomorskie.
Średnie ceny paliw w województwach
stacje benzynowe zł/l
Pb 95
śląskie 4,43
opolskie 4,60