Miało być lepiej, ale nie jest.Ceny skupu mleka wciąż spadają. W maju za surowiec odstawiony do mleczarni rolnicy dostali średnio 87 groszy. To prawie o 20 % mniej niż przed rokiem i aż o 1/3 mniej niż półtora roku wcześniej.
Na szybką poprawę nie ma szans – mówią mleczarze, bo przy obecnych cenach zbytu artykułów mleczarskich oferowane dostawcom ceny to szczyt możliwość zakładów.
A rozbieżności w cenach skupu bardzo duże. Są firmy które płacą zaledwie 60 groszy jak i te którym nadal udaje się utrzymać stawki powyżej złotego za litr. Najwyższe ceny, powyżej 96 groszy, uzyskują rolnicy z woj. podlaskiego. Niewiele mniej płacą firmy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska, ale surowca jest tam mało. Na drugim biegunie, ze średnia poniżej 80 groszy znalazło się woj. podkarpackie.
mleko zł/l
ceny skupu
woj. podlaskie 0,96
woj. opolskie 0,94
woj. dolnośląskie 0,93
woj. warmińsko-mazurskie 0,85
woj. mazowieckie 0,81
woj. podkarpackie 0,79
Wszytko zależy od kondycji zakładu i profilu produkcji. Bo najlepiej zarabia się teraz na tzw. galanterii czy różnego rodzaju: serkach i deserach. Zdecydowanie gorzej wiedzie się producentom podstawowych artykułów takich jak: sery dojrzewające, mleko w proszku i masło.
Tu hurtowe ceny zbytu są bardzo niskie, choć zdaniem mleczarzy na sklepowych pólkach tego nie widać. Podstawowe sery typu Morki, Zamojski czy Podlaski mleczarnie sprzedają znów poniżej 9 złotych za kilogram.
artykuły mleczarskie zł/kg
hurtowe ceny zbytu
sery dojrzewające
Morski, Podlaski, Zamojski 8,80 – 9,20
masło w blokach 8,90 – 9,00
mleko w proszku 6,50 – 6,80
Bardzo podobne są ceny masła. Kilogram odtłuszczonego mleka w proszku kosztuje niewiele ponad 6 i pół złotego.
7936531
1