Na własne mieszkanie Polak musi pracować prawie 6 lat, mieszkaniec Wielkiej Brytanii 4,5 roku. najdłużej Niemiec – prawie 8 lat. W Unii ceny są średnio czterokrotnie wyższe niż u nas.
Średnio za mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych trzeba w Polsce zapłacić 100 tysięcy złotych, w Unii Europejskiej – 400. Ale tam od wielu lat kredyty mieszkaniowe są oprocentowane poniżej 5%. Ich udział w Produkcie Krajowym Brutto wynosi np. w Niemczech ponad 50%. W Polsce zaledwie 2,5%.
W Polsce jest 12 milionów mieszkań, a 1,5 miliona rodzin czeka na własne M. Buduje się jednak coraz mniej. W ubiegłym roku oddano niespełna 100 tysięcy mieszkań, o 6,5% mniej niż rok wcześniej. Eksperci ostrzegają – mieszkania, pomimo, że dla przeciętnego Polaka są drogie, tańsze już nie będą.
Mieszkań budujemy coraz mniej, a tymczasem na rynek pracy wchodzi wyż demograficzny. Oznacza to, że będzie potrzebnych coraz więcej mieszkań. Ponadto drożeją grunty, a to również wpływa na koszt metra kwadratowego. Po wejściu do Unii Europejskiej ceny najprawdopodobniej będą wyższe. Tak było we wszystkich krajach Wspólnoty.
Zdaniem ekspertów, w Polsce będziemy więcej budować, gdy kredyty będą tańsze. Już dzisiaj ich oprocentowanie spadło poniżej 7%. Miesięczna rata jest zaś często niższa od kosztu wynajęcia mieszkania.