AGRO-PARK TARGI LUBLIN
Europejskie Forum Rolnicze marzec 2023

Ludzie rzucili się na materiały budowlane

1 kwietnia 2004

Sklepy oblężone, ceny w górę... Składy i markety budowlane oblegane są przez klientów, którzy spieszą się przed majową podwyżką VAT z 7 na 22 proc. Handlowcy wykorzystali popyt i już podnieśli ceny. Może więc warto poczekać z zakupami?

W bydgoskim hipermarkecie budowlanym "Leroy Merlin" klienci muszą stać długo w kolejce do kasy. Maria i Roman Sułkowscy ze Żnina przyjechali na zakupy. - Jeszcze przed Wielkanocą chcemy odnowić mieszkanie - mówi Maria Sułkowska. - Potrzebna nam gładź szpachlowa do sufitu i ścian. Miałam nadzieję, że teraz będzie jeszcze taniej. Ale 20 kilogramów gładzi kosztuje prawie 16 złotych. Dwa tygodnie temu płaciłam niecałe 14 złotych. No i to wyczekiwanie w kolejce!

Wszędzie tłok
Właściciele sklepów z artykułami remontowymi i budowlanymi w naszym regionie zacierają ręce z zadowolenia. - W porównaniu z początkiem lutego sprzedajemy blisko 200 proc. więcej materiałów - informuje Jan Lachowski, właściciel składu materiałów budowlanych "Art-Bud" w Bydgoszczy. - Płytki ścienne i baterie umywalkowe cieszą się największym zainteresowaniem. Dobrze sprzedają się również materiały do budowy: cegły, dachówki. We Włocławku dużo osób pyta i kupuje płytki ceramiczne do łazienek. - Sprzedajemy ich o połowę więcej niż dwa miesiące temu - przyznaje Michał Płatkowski, sprzedawca w Przedsiębiorstwie Handlowym "Servitor-Prim" z Włocławka.
W toruńskich sklepach budowlanych równie tłoczno. - Sprzedajemy w ciągu ostatniego tygodnia średnio o 10-15 proc. więcej - mówi zastępca kierownika działu Ogród w markecie budowlanym "Obi" w Toruniu. - Farby emulsyjne do ścian i sufitów oraz panele podłogowe to artykuły, o które najczęściej pytają klienci.

Lepsze obroty odnotowują nie tylko sklepy z artykułami budowlano-remontowymi, ale też producenci z branży. - Firmy z całej Polski zamawiają u nas coraz więcej styropianu do budowy: teraz produkujemy go o 100 proc. więcej niż przed rokiem - mówi Jacek Genderka, właściciel przedsiębiorstwa Producent Styropianu Genderka z Bydgoszczy. Niektóre firmy z branży nie nadążają z realizacją zamówień i muszą posiłkować się importem.

Prawa rynku
Sklepy i składy budowlane zachęcają klientów, by zdążyli z zakupem do końca kwietnia. Nie wspominają jednak o tym, że ostatnio podwyższyli ceny. - Rzeczywiście, podnieśliśmy ceny na początku marca o kilkanaście procent. - przyznaje Jan Lachowski z bydgoskiego "Art-Budu". Ceny podwyższyły również sklepy w innych miastach naszego regionu. Z naszych informacji wynika, że średnio o 20 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 100 proc. Sklepy tłumaczą to tym, że ceny podnieśli producenci. - Już trzykrotnie, od początku tego roku, podwyższałem ceny styropianu - potwierdza Jacek Genderka. - Płacę dostawcom kilkadziesiąt procent więcej za materiały do produkcji, stąd podwyżki. Uważam jednak, że po 1 maja nie powinno być drożej.

Co o szaleństwie cen sądzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów? - To rynek kształtuje ceny: jeśli wzrasta popyt, wzrastają też ceny - wyjaśnia Aleksandra Kurzyna z biura prasowego UOKiK. - Jeżeli klient podejrzewa, że właściciele sklepów czy składów z ofertą budowlaną i remontową, podnoszą ceny bezpodstawnie, może zgłosić ten fakt do delegatury właściwego terenowo urzędu ochrony konkurencji lub inspekcji handlowej. Ich pracownicy sprawdzą, czy sprzedający ustalili ceny zgodnie z prawem. Jeśli okaże się, że nie - nałoży na placówki karę do 10 proc. obrotu uzyskanego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Obecnie taka kara wynosi od tysiąca do pięciu milionów euro.


POWIĄZANE

Demografia, dekarbonizacja, deglobalizacja, dług, digitalizacja • W ostatnich de...

17% - o tyle średnio wzrosły ceny materiałów budowlanych w styczniu 2023 roku w ...

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd to podstawowy cel inwestycji termomoderniza...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę