W okresie między 15 a 21 lutego 2016 możemy spodziewać się zejścia cen detalicznych 95-oktanowej benzyny do poziomu 3,87-3,98 zł/l, podczas gdy obecna średnia ogólnopolska to 3,96 zł/l. Dla benzyny 98-oktanowej zmiana może również być spadkowa, a ceny znajdą się w przedziale 4,20-4,32 zł/l. W przypadku cen diesla możliwe jest lokowanie się średnich cen między 3,65 a 3,76 zł/l. Co interesujące – hurtowe zmiany wskazują na możliwość obniżenia się cen autogazu, który mógłby kosztować 1,70-1,78 zł/l, podczas gdy obecnie sprzedawany jest średnio po 1,75 zł/l.
Zobacz komentarz wideo
Bez porozumienia producentów ropa będzie tania
Słabnąca wiara w to, że dojdzie do porozumienie pomiędzy OPEC i producentami spoza kartelu, przełożyła się w tym tygodniu na obniżkę cen surowca. Baryłka ropy Brent, która na zamknięciu ubiegłego tygodnia kosztowała ponad 34 dolary, w trakcie czwartkowej sesji przez chwilę można było kupić za niecałe 30 dolarów. Dzisiaj przed południem notowania surowca utrzymywały się powyżej poziomu 31 dolarów.
Brak postępu w próbach stworzenia koalicji na rzecz ograniczenia wydobycia, w które mocno zaangażowana była Wenezuela, przygasił optymizm na rynku naftowym. Do wspólnej akcji z producentami ropy spoza OPEC, m.in. z Rosją, nie jest przekonana Arabia Saudyjska, która po wcześniejszych doświadczeniach ostrożnie podchodzi do pomysłu współpracy z Moskwą i to właśnie postawa władz w Rijadzie powoduje, że prawdopodobieństwo skoordynowanego ograniczenia produkcji ropy jest niewielkie.
Bez takiego działania podaż i popyt na rynku naftowym nie zbilansują się przez długie miesiące i tym samym ceny surowca będą się utrzymywać na niskim poziomie.
dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl