Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zasada współzależności

24 kwietnia 2007
Nie taki diabeł straszny jak go malują. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa wprowadzenie przestrzegania tak zwanej zasady współzależności nie oznacza dla producentów rolnych niczego nowego. Ale jedno jest pewne – za dwa lata wymagania, od których będzie zależała wypłata pełnych dotacji bezpośrednich wzrosną.

Obecnie, aby dostać dopłaty bezpośrednie trzeba utrzymywać grunty w dobrej kulturze rolnej. Ale niedługo wymagania będą dużo większe.

Zofia Krzyżanowska doradca ministra rolnictwa: - To nie są żadne nowe wymagania, nowością będzie to, że od 2009 roku rolnik otrzymujący płatności będzie mógł mieć nałożone pewne sankcje, jeżeli nie spełnia pewnych wymagań ustalonych na poziomie wspólnoty.

A te wymagania to prowadzenie produkcji rolniczej zgodnie z wymogami środowiska, bezpieczeństwa żywności oraz dobrostanu zwierząt. Chodzi na przykład o odpowiednie zagospodarowanie nawozów naturalnych. Przy czym, jeżeli chodzi o dopłaty bezpośrednie to obowiązek budowy płyt obornikowych i zbiorników na gnojówkę mają tylko ci rolnicy, którzy gospodarują obszarach szczególnie narażonych nazywanych OSN -ami. A jest to zaledwie 2% powierzchni kraju.

- Jest to przede wszystkim obowiązek dbania o środowisko większy nawet niż mają rolnicy na obszarach szczególnie narażonych ponieważ trzeba zbierać praktycznie na wszystko papiery, dokumenty.. – uważa Lidia Kurzyńska ze wsi Kołaczków

Rolnicy, którzy jeszcze nie wybudowali zbiorników do przechowywania obornika będą mogli ubiegać się o wsparcie z nowego programu pomocowego na lata 2007-13. Dla nich przewidziany jest najwyższy zwrot poniesionych wydatków, bo 75%. Obowiązek odpowiedniego zagospodarowania nawozów naturalnych będą mieli także ci rolnicy, którzy korzystają z innych form unijnego wsparcia. Na przykład dotacji na inwestycje lub dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, czyli ONW.

Rolnicy będą musieli także w odpowiednich warunkach przetwarzać i przechowywać pasze w gospodarstwie. Trzeba też pamiętać o przestrzeganiu tak zwanej dyrektywy ptasiej. Dotyczy to na przykład koszenia w odpowiedni sposób łąk. – To nie są wymagania kosztowne- wiemy, że w okresie lęgowym czerwiec, początek lipca Tam są ptasie gniazda i on wtedy powinien rozpocząć koszenie łąki od środka a nie od miedzy żeby ptaki zdążyły uciec. – dodaje Krzyżanowska.

Nie przestrzeganie tych zasad oznacza dla rolników straty. Jeżeli kontrole wykażą jakieś nieścisłości to grozi im zmniejszenie dotacji bezpośrednich. W zależności od rodzaju przewinień odpowiednio o 1 – 3 lub 5 %.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę