ARR opublikowała instrukcję obliczania wagi standardowej do roślin energetycznych.Do obliczenia wagi standardowej należy zastosować poniższy wzór (określony w Rozporządzeniu MRiRW w sprawie szczegółowych wymagań dla rejestrów prowadzonych przez wnioskodawców, podmioty skupujące lub jednostki przetwórcze oraz szczegółowych wymagań prowadzenia tych rejestrów):
gdzie:
1) oznacza wilgotność i zanieczyszczenia określone podczas dostawy roślin energetycznych,
2) oznacza wilgotność i zanieczyszczenia określone w umowie na dostawę roślin energetycznych zawartej z wnioskodawcą (rolnikiem).
W przypadku, gdy umowy nie zawierają ww. parametrów jakościowych, do obliczania wagi standardowej, przy użyciu powyższego wzoru, zgodnie z art. 40 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1973/2004, należy przyjąć następujące wartości:
Roślina energetyczna Wilgotność Inne zanieczyszczenia **
Rzepak / rzepik 9% 2%
Zboża * 14,5% 3%
Kukurydza * 13,5% 3%
* - w oparciu o wartości określone w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 824/2000 z dnia 19 kwietnia 2000 r. ustanawiającego procedury przejęcia zbóż przez agencje interwencyjne i ustalające metody oznaczania jakości zbóż (Dz. U. L 100 z 20.04.2000, str. 31, z późn. zm.).
** - inne zanieczyszczenia zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 824/2000 z dnia 19 kwietnia 2000 r.
W odniesieniu do pozostałych gatunków roślin energetycznych, jeżeli w umowach nie określono ww. parametrów za wagę standardową należy przyjąć wagę faktycznie odebranych roślin.
W przypadku roślin energetycznych, dla których plon reprezentatywny został określony w suchej masie, za wagę standardową należy przyjąć wagę faktycznie odebranych roślin po przeliczeniu na suchą masę.
Pełną reść instrukcji możemy znaleźć
TUTAJ
5889845
1