Komisja Europejska oficjalnie wydała Decyzję zatwierdzającą Program Operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego. Ustawa stworzy podstawy prawne do wdrażania tego Programu Operacyjnego.
Zatwierdzony program jest kontynuacją pomocy finansowej dla sektora rybackiego zapoczątkowanego w programie SAPARD i w SPO „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”.
Na lata 2007-2013 przeznaczono w programie kwotę 978,79 mln euro, w tym 75% stanowią środki UE.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego, która zapoczątkuje opracowanie krajowych ram prawnych do wdrażania programu.
Program wdrażany będzie w 5 osiach priorytetowych.
Oś priorytetowa pierwsza (alokacja 225 mln euro) obejmuje wsparcie finansowe przy wykorzystaniu pomocy publicznej z tytułu trwałego zaprzestania działalności połowowej. Może to przyjąć formę złomowania statków, przekwalifikowania statku rybackiego na działalność dochodową lub niedochodową niezwiązaną z rybołówstwem oraz towarzyszące im działania społeczno-ekonomiczne. Oś pierwsza programu to również możliwość uzyskania wsparcia finansowego dla rybactwa przybrzeżnego.
Oś priorytetowa druga (alokacja 195 mln euro) adresowana jest do branży akwakultury, rybołówstwa śródlądowego, przetwórstwa i obrotu produktami rybołówstwa i akwakultury.
W ramach osi drugiej pomoc finansowa może być udzielona również na „Działania wodno – środowiskowe”. Środki finansowe z tej osi przewidziane są także na wsparcie ochrony zdrowia zwierząt. Pomoc finansową z osi drugiej może otrzymać także branża rybołówstwa śródlądowego oraz podmioty realizujące inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu.
Oś priorytetowa trzecia (alokacja 195 mln euro) są to środki finansowe służące wspólnemu interesowi sektora rybackiego. Potencjalni beneficjenci będą mogli skorzystać z pomocy realizując projekty w ramach:
- Działań wspólnych;
- Ochrony i rozwoju fauny i flory wodnej;
- Inwestycji w portach rybackich, miejscach wyładunku i na przystaniach;
- Rozwoju nowych rynków i kampanii promocyjnych;
- Projektów pilotażowych;
- Modyfikacji zmieniającej przeznaczenie statków rybackich.
Oś priorytetowa czwarta ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju obszarów zależnych od rybactwa. Ta oś ma wymiar terytorialny i uzupełnia działania sektorowe. Polska przeznaczyła na czwartą oś około 320 mln euro (32% środków EFR).
Głównymi celami, których realizację można wspierać z tej osi, są:
- Minimalizacja zaniku sektora rybackiego;
- Rekonwersja obszarów dotkniętych zmianami w sektorze;
- Poprawa jakości życia w społecznościach rybackich.
- Wsparcie finansowe w ramach osi 4 może obejmować:
- Zakładanie Lokalnych Grup Rybackich (LGR);
- Przygotowanie partnerstwa i Lokalnych Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR);
- Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich;
- Podejmowanie projektów współpracy przez Lokalne Grupy Rybackie.
Oś priorytetowa piąta (alokacja ponad 48,9 mln euro) to pomoc techniczna przeznaczona na:
- Efektywne zarządzanie Programem Operacyjnym wraz z jego przygotowaniem i wdrażaniem wszystkich przewidzianych działań oraz wykonywanie niezbędnych funkcji związanych z kontrolą, monitorowaniem i oceną;
- Zapewnienie skutecznego funkcjonowania administracji zaangażowanej w egzekwowanie Wspólnej Polityki Rybackiej.
Beneficjentami tej osi priorytetowej będą organa lub instytucję zaangażowane we wdrażanie Programu, w tym odpowiedzialne za egzekwowanie zasad Wspólnej Polityki Rybackiej.