Warunki uzyskania emerytury rolniczej. Ubezpieczony (rolnik, małżonek rolnika, domownik) może przejść na emeryturę rolniczą, jeśli spełni łącznie następujące warunki: osiągnie wiek emerytalny i podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu co najmniej 25 lat.
Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny jest podwyższany stopniowo o 3 miesiące każdego roku. Stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego dotyczy kobiet urodzonych od 1 stycznia 1953 r. i mężczyzn urodzonych od 1 stycznia 1948 r. 67 lat to wiek emerytalny dla kobiet urodzonych po dniu 30 września 1973 r. i mężczyzn urodzonych po dniu 30 września 1953 r. Przykład: Kobieta urodzona w styczniu 1955 r. legitymuje się co najmniej 25 letnim okresem podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Wiek emerytalny dla takiej kobiety wynosi 60 lat i 9 miesięcy. Będzie mogła ubiegać się o emeryturę rolniczą w październiku 2015 r.
Czy można uzyskać prawo do emerytury rolniczej przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego?
Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi i małżonkowi rolnika), który spełnia łącznie następujące warunki: osiągnął wiek 55 lat (dla kobiety) lub 60 lat (dla mężczyzn), legitymuje się okresem podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 30 lat, zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Powyższe warunki muszą być spełnione do dnia 31 grudnia 2017 r.
Komu przysługuje i ile wynosi częściowa emerytura rolnicza?
Częściowa emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, małżonkowi rolnika i domownikowi), który: nie osiągnął wieku emerytalnego, ukończył wiek co najmniej 62 lata – kobieta i co najmniej 65 lat –mężczyzna, ma okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i co najmniej 40 lat dla mężczyzn.
Świadczenie to przysługuje w wysokości 50% kwoty emerytury rolniczej ustalonej na ogólnych zasadach. Częściowa emerytura rolnicza nie zostanie zawieszona ani zmniejszona, jeżeli emeryt będzie nadal prowadził działalność rolniczą lub będzie osiągał przychody z działalności pozarolniczej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego emerytura częściowa zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę rolniczą.
Komu przysługuje i ile wynosi okresowa emerytura rolnicza?
Okresowa emerytura rolnicza przysługuje osobie, której upłynął okres, na jaki została przyznana jej renta strukturalna przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a która nie osiągnęła wieku emerytalnego. Okresowa emerytura rolnicza przysługuje: po upływie okresu pobierania renty strukturalnej – do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, w wysokości emerytury podstawowej – bez względu na posiadany okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Emerytura okresowa zostanie zawieszona lub zmniejszona, jeżeli emeryt podejmie prowadzenia działalności rolniczej lub będzie osiągał przychody z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego zostanie przyznana emerytura rolnicza, jeżeli uprawniony do emerytury okresowej będzie legitymował się co najmniej 25 letnim okresem ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
7423848
1