Prawie dwa miesiące na złożenie wniosków. Tyle czasu zostało rolnikom, którzy chcą ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego. Aby dostać zwrot części poniesionych kosztów najpierw trzeba kupić materiał siewny.
Henryk Smolarz, wiceprezes ARR – „Jest bardzo duże zainteresowanie rolników, co wynika być może ze zwiększenia dopłaty dla hektara obsadzonego lub obsianego materiałem kwalifikowanym.”
Kwalifikowany materiał siewny
stawki dopłat zł/ha
zboża i mieszanki zbożowe 100
rośliny strączkowe 160
ziemniaki 500
100 złotych dotacji przysługuje do hektara zbóż i mieszanek zbożowych, 160 do roślin strączkowych a 500 złotych do sadzeniaków. Kupno materiału kwalifikowanego trzeba potwierdzić fakturami. Dodatkowo rolnicy muszą złożyć oświadczenie o pomocy de minimis w ramach, której wypłacane jest wsparcie. Jedno gospodarstwo nie może dostać więcej niż 7 i pół tysiąca euro przez tak zwane trzy lata obrotowe.
Henryk Smolarz, wiceprezes ARR – „Nowością jest to, że trzy lata obrotowe mogą być wyznaczone przez rolnika. Mogą to być lata kalendarzowe lub można wybrać dowolny korzystny dla rolnika okres.” Wnioski o dopłaty do materiału siewnego można składać w regionalnych biurach Agencji Rynku Rolnego do 15 czerwca.