Jeszcze do końca tygodnia Agencja Rynku Rolnego czeka na wnioski o dopłaty do materiałów siewnych. Mogą się o nie starać rolnicy, którzy taki materiał kupili do wysiewów ozimych. Kolejek jednak nie ma.
To wysokiej jakości materiał siewny z centrali nasiennej. Choć jest drogi, to specjaliści przekonują rolników- jest on dużo lepszy niż ten pozyskiwany z własnych zbiorów.
Jerzy Krzysiak, Małopolska Hodowla Nasienna w Lublinie: są to nasiona o sprawdzonej sile kiełkowania, dobre odmiany, które mają plonotwórczość dobrą.
Żeby zmniejszyć koszty zakupu takiego materiału rolnicy mogą ubiega się o dopłaty z Agencji Rynku Rolnego.
Teraz o dopłaty mogą starać się ci rolnicy, którzy materiał siewny kwalifikowany lub kategorii elitarnej, kupili przy siewach ozimych. W przypadku zbóż i mieszanek zbożowych dopłata do hektara wynosi 100 złotych. W przypadku roślin strączkowych - 160.
Na Opolszczyźnie zainteresowanie materiałem siewnym rośnie. W niektórych punktach brakuje ziarna kwalifikowanego.
Feliks Kaczmarczyk: opłaca się kupić, bo sprawdzony materiał siewny nie trzeba tyle wysiewać, powiedzmy nie 200 kilogramów na hektar a wystarczy 140 – 150.
Nasiona zebrano na początku żniw, gdy ziarno było drogie, nawet po 640 zł za tonę. Stąd cena materiału siewnego jest teraz wysoka.
Kazimierz Napiórkowski – gospodarstwo rolne w Ciężkowicach: to, że cena materiału siewnego jest dosyć wysoka dopłaty są niskie, rolnicy w większości przypadków będą stosować własne ziarno do siewu.
Termin przyjmowania wniosków o dopłaty do materiału siewnego upływa 15 lutego.