Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zanim nadejdzie katastrofa

28 stycznia 2004

Istnieje szansa na współdziałanie polskich i białoruskich ekologów oraz administracji w usuwaniu w Brześciu zagrożeń środowiska mogących wywołać skażenie terenów po naszej stronie Bugu.

Te sprawy omawiano podczas ostatniego dwustronnego posiedzenia Polsko - Białoruskiej Podkomisji ds. Współpracy Przygranicznej w Augustowie. Uczestniczący w tym spotkaniu Mieczysław Burdzicki, niedawno powołany na zastępcę wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie, powiedział nam, że poruszono tam problem modernizacji brzeskiej oczyszczalni ścieków.
- Przedstawiciele strony białoruskiej stwierdzili, że w tej chwili jest opracowywany wniosek do polskiego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o współfinansowanie przez stronę polską części inwestycji. Dotyczy to zagospodarowania osadów z oczyszczalni. Dotychczas osady są składowane w lagunach. W przypadku dużych opadów mogą popłynąć i skazić Bug. Podkomisja wystąpiła z wnioskiem, aby modernizacja brzeskiej oczyszczalni stała się pilnym zadaniem. Częściowo zmianę technologii ma współfinansować Duńska Agencja Ochrony Środowiska - mówi Mieczysław Burdzicki.
Dodaje, iż Białorusini chcieliby, żeby Polska włączyła się też do likwidowania skażeń terenu przeładunkowego w Brześciu, gdzie wcześniej składowano promieniotwórcze rudy uranu. Polacy jednak nie mogą zastąpić Białorusinów w rozwiązywaniu tej sprawy. Nie zapadły w żadne ustalenia w tej kwestii.
Ponadto eksperci z Polski i Białorusi przedstawili propozycje działań transgranicznych sprzyjających poczuciu bezpieczeństwa po obu stronach granicy. Dotyczą one transportu ładunków niebezpiecznych oraz współpracy w przypadku zaistnienia awarii przemysłowych. Omówili uproszczony tryb przekraczania granicy w celu likwidacji sytuacji nadzwyczajnych i gaszenia pożarów. Będzie on możliwy na podstawie list imiennych sporządzanych przez komendantów wojewódzkich straży pożarnych i szefów straży granicznych.
Podkomisja zaaprobowała wydanie dwujęzycznej publikacji o potencjalnych zagrożeniach środowiska w obszarze przygranicznym Polski i Białorusi. Zaleciła też kontynuowanie w 2004 roku badania jakości wody w Bugu.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę