Obowiązujące w zakresie gospodarowania odpadami przepisy nie stwarzają barier dla budowy zakładu energetycznego prowadzącego termiczne przekształcanie odpadów.
Idea budowy tego typu instalacji jest zgodana z kierunkami polityki Rządu w zakresie gospodarki odpadami, określonymi w uchwale Rady Ministrów Nr 233 z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie ,,Krajowego planu gospodarki odpadami 2010" (M. P. Nr 90, poz. 946).
Zgodnie z tym dokumentem podstawą gospodarki odpadami komunalnymi na obszarach zamieszkałych przez minimum 150 tys. mieszkańców powinny stać się zakłady zagospodarowania odpadów (zzo), spełniające w zakresie technicznym kryteria najlepszej dostępnej techniki. Natomiast w przypadku aglomeracji lub regionów obejmujących powyżej 300 tys. Mieszkańców, preferowaną metodą zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych jest ich termiczne przekształcanie z odzyskiem energii.
Obecnie w Ministerstwie Środowiska trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków technicznych kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Jednakże zakres projektu ogranicza się wyłącznie do określenia rodzajów frakcji zawartych w odpadach komunalnych, które przekształcane termicznie w spalarni odpadów mogą być uznane jako biodegradowalne oraz warunków wiarygodnego dokumentowania ilościowego i energetycznego udziału frakcji ulegających biodegradacji, zawartych w odpadach komunalnych podlegających termicznemu przekształcaniu w spalarniach odpadów i zaliczonych jako źródło odnawialne w bilansie energetycznym odzysku energii w spalarni odpadów.
Celem przedmiotowego rozporządzenia jest stworzenie przesłanek ekonomicznych mających na celu wsparcie rozwoju instalacji spalania odpadów w Polsce. Termin wejścia rozporządzenia w życie planowany jest na pierwszą połowę 2010 r.